Koronawirus w Polsce. Znów ponad 1000 nowych zakażeń [3 października]

Koronawirus w Polsce. W niedzielę 3 października poinformowano o 1090 nowych zakażeniach. W związku z COVID-19 zmarło sześciu pacjentów.

Badania potwierdziły 1090 nowych zakażeń koronawirusem, najwięcej w woj. mazowieckim; zmarło 6 osób z COVID-19 – poinformowało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia.

Nowe zakażenia dotyczą osób z województw: mazowieckiego (227), lubelskiego (196), podkarpackiego (86), zachodniopomorskiego (73), podlaskiego (70), małopolskiego (69), łódzkiego (58), śląskiego (57), dolnośląskiego (44), wielkopolskiego (43), pomorskiego (41), kujawsko-pomorskiego (35), warmińsko-mazurskiego (23), lubuskiego (18), opolskiego (16) i świętokrzyskiego (14).

Koronawirus w Polsce. Bilans zakażeń

W sobotę nowych zakażeń było 1344. W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1362 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. 16 osób zmarło w związku z COVID-19.

W czwartek Ministerstwo Zdrowia informowało o 1208 nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce. Na prowadzeniu - jeśli chodzi o liczbę zachorowań w poszczególnych województwach - znajdowało się woj. lubelskie, gdzie odnotowano 241 nowych przypadków. Zmarło tego dnia 27 osób.

Publikujdoradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban przyznał w TOK FM, że nie ma nowego pomysłu na jej powstrzymanie. - Zalecamy utrzymanie dotychczasowego kursu, czyli m.in. nakłanianie do szczepień - powiedział. Jak jednak zaznaczył, "trudno, żeby obywatela łapać na ulicy i wbijać igłę na siłę, gdy nie chce".

Zastój w szczepieniach

- Największy odsetek procentowy zgonów jest w województwach wschodnich, gdzie jest najmniej osób zaszczepionych. W woj. lubelskim i podkarpackim wynikowość testu wynosi 6 proc., podczas gdy w całym kraju 3 proc. - powiedział w czwartek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Przedstawiciele rządu i eksperci podkreślają, że najskuteczniejszą ochroną przeciwko COVID-19 są szczepienia. W Polce w pełni zaszczepionych jest tylko 19,404 mln osób (dane z czwartku). To za mało, by móc wytworzyć odporność zbiorową. We wtorek rząd poinformował o kolejnej odsłonie kampanii proszczepiennej - to spoty wideo, które będą emitowane w telewizji i internecie oraz dźwięki emitowane w radiu.

Czy będą nowe obostrzenia?

Na razie rząd nie planuje zaostrzania obostrzeń epidemicznych. Projekt najnowszego rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, opublikowano opublikowano na początku tygodnia. Zakłada on dokładnie takie same zasady, jak obecnie - czyli np. zakrywanie ust i nosa w przestrzeni zamkniętej. 

- Jeżeli sytuacja będzie wymagała tego, by rozporządzenie zmienić, to oczywiście ono będzie zmienione - mówił we wtorek Wojciech Andrusiewicz. - Na dziś ta perspektywa to koniec października, ale nie można wykluczyć, że po drodze wydarzy się sytuacja wzrostu zakażeń w którymś z powiatów, czy w całym województwie, która będzie wymagała innego podejścia niż wskazane w rozporządzeniu - dodał.

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM