Koronawirus w Polsce. Niemal 700 nowych przypadków [4 października]

Koronawirus w Polsce. Minionej doby zanotowano 684 nowych przypadków zakażeń koronawirusem w naszym kraju. Nie zmarła żadna z zakażonych osób.
Zobacz wideo

"Mamy 684 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (149), lubelskiego (118), podlaskiego (59), małopolskiego (54), zachodniopomorskiego (46), pomorskiego (42), dolnośląskiego (32), podkarpackiego (30), wielkopolskiego (30), śląskiego (26),łódzkiego (24), kujawsko-pomorskiego (22), warmińsko-mazurskiego (19), świętokrzyskiego (10), opolskiego (8), lubuskiego (5)" - poinformował w poniedziałek resort zdrowia.

W szpitalach jest 1 840 osób z COVID-19, w tym 170 pacjentów podłączonych do respiratorów – podało w poniedziałek 4 października Ministerstwo Zdrowia. Miesiąc temu, 4 września, hospitalizowanych było 498 chorych z COVID-19.

MZ poinformowało, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 6 678 łóżek i 663 respiratory.

Ministerstwo przekazało też, że na kwarantannie przebywa 81 016 osób. Resort podał też, że wyzdrowiało dotąd 2 665 103 zakażonych.

Koronawirus w Polsce. Bilans zakażeń

W niedzielę 3 października resort zdrowia poinformował o 1090 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. Zmarło sześciu pacjentów z COVID-19. W sobotę nowych zakażeń było 1344. W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1362 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. 16 osób zmarło w związku z COVID-19.

W czwartek Ministerstwo Zdrowia informowało o 1208 nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce. Na prowadzeniu - jeśli chodzi o liczbę zachorowań w poszczególnych województwach - znajdowało się woj. lubelskie, gdzie odnotowano 241 nowych przypadków. Zmarło tego dnia 27 osób.

Koronawirus. "Nie ma pomysłu na zatrzymanie IV fali"

Publikujdoradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban przyznał w TOK FM, że nie ma nowego pomysłu na jej powstrzymanie. - Zalecamy utrzymanie dotychczasowego kursu, czyli m.in. nakłanianie do szczepień - powiedział.

Jak jednak zaznaczył, "trudno, żeby obywatela łapać na ulicy i wbijać igłę na siłę, gdy nie chce".

Koronawirus w Polsce. Kiedy apogeum IV fali?

Apogeum czwartej fali nastąpi w listopadzie, ale niewykluczone jest przesunięcie na grudzień. Rozpędzenie fali będzie stosunkowo dłużej trwało niż w poprzednim roku, ze względu na szczepienia - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski w piątkowym magazynie Polska The Times.

Na pytanie o to, na jakim etapie jest czwarta fala pandemii koronawirusa, szef resortu zdrowia odpowiedział, że to etap rozpędzania się, ponieważ liczba przypadków jest cały czas stosunkowo niska. - W połowie września mieliśmy moment dużego przyspieszenia, bo dynamiki z tygodnia na tydzień przekraczały 50 proc. i to mogło wskazywać na to, że będziemy mieć powtórkę scenariusza z poprzedniego roku. Ale w ostatnim tygodniu września mamy już wolniejszy wzrost - jest on rzędu 20-25 proc. - powiedział.

Koronawirus. Prawie połowa Polaków boi się zakażenia 

Pomimo wzrastającej liczby zachorowań obawy przed zakażeniem koronawirusem praktycznie się nie zmieniły i od czerwca tego roku utrzymują się na stabilnym poziomie - wskazano w sondażu CBOS. 48 proc. ankietowanych obawia się zarażenia koronawirusem, 52 proc. nie wyraża takich obaw - podano.

CBOS podało, że obawy przed zakażeniem koronawirusem zależą przede wszystkim od wieku. Respondenci poniżej 45. roku życia, w większości nie obawiają się zarażenia (od 58 proc. do 78 proc. w zależności od kategorii). Wśród osób w wieku 45-54 lata obawy są niewielkie (51 proc. wobec 49 proc.), natomiast osoby z grupy 55+ w większości boją się zakażenia (62 proc. - 64 proc. w zależności od kategorii).

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM