Koronawirus w Polsce. Ponad 1300 nowych przypadków. 46 pacjentów z COVID-19 zmarło [5 października]

Resort zdrowia przekazał dziś, że mamy 1325 nowych potwierdzonych zakażeń. W związku z COVID-19 zmarło 46 osób.
Zobacz wideo

Nowe dane 5 października:

We wtorek 5 października resort zdrowia poinformował o 1325 nowych zakażeniach koronawirusem. Najwięcej na Lubelszczyźnie (294), Mazowszu (197) i Podlasiu (121). - Z powodu COVID-19 zmarło 8 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 38 osób - podało Ministerstwo Zdrowia. 

W szpitalach jest 1963 chorych z COVID-19, w tym 195 pacjentów podł±czonych do respiratorów – podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Miesiąc temu, 5 września, hospitalizowanych było 500 chorych z COVID-19.

MZ poinformowało, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 6989 łóżek i 700 respiratorów.

Ministerstwo przekazało też, że na kwarantannie przebywają 89 204 osoby. Resort podał, że wyzdrowiało dotąd 2 665 239 zakażonych.

Koronawirus. Bilans zachorowań

W poniedziałek 4 października odnotowano 684 nowych przypadków zakażeń koronawirusem w naszym kraju. Nie zmarła żadna z zakażonych osób. 

W niedzielę 3 października resort zdrowia poinformował o 1090 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. Zmarło sześciu pacjentów z COVID-19. W sobotę nowych zakażeń było 1344. W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1362 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. 16 osób zmarło w związku z COVID-19

"Czwarta fala jest falą niezaszczepionych"

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Andrzej Matyja mówił w TOK FM, że obecna czwarta fala pandemii jest falą niezaszczepionych. – To właśnie oni wymagają hospitalizacji. Ci, którzy zlekceważyli szczepienia teraz są niechlubnymi bohaterami pandemii. Wypróbowali na sobie, czym jest COVID-19 – powiedział.

Lekarz zaznaczał, że część z tych osób ciężko przechodzi zakażenie. – Nie bez skutków ubocznych, a część z tych osób po prostu umiera – mówił.

Prof. Matyja podkreślał, że osoby, które przyjęły pełną dawkę szczepionki, praktycznie nie trafiają do szpitali, choć oczywiście zachorować mogą. – Tylko u nich infekcja COVID-19 przypomina lekkie przeziębienie – tłumaczył.

Czy będą nowe obostrzenia? 

Na razie rząd nie planuje zaostrzania obostrzeń epidemicznych. Projekt najnowszego rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, opublikowano opublikowano na początku tygodnia. Zakłada on dokładnie takie same zasady, jak obecnie - czyli np. zakrywanie ust i nosa w przestrzeni zamkniętej. 

- Jeżeli sytuacja będzie wymagała tego, by rozporządzenie zmienić, to oczywiście ono będzie zmienione - mówił we wtorek Wojciech Andrusiewicz. - Na dziś ta perspektywa to koniec października, ale nie można wykluczyć, że po drodze wydarzy się sytuacja wzrostu zakażeń w którymś z powiatów, czy w całym województwie, która będzie wymagała innego podejścia niż wskazane w rozporządzeniu - dodał. 

Zastój w szczepieniach

- Największy odsetek procentowy zgonów jest w województwach wschodnich, gdzie jest najmniej osób zaszczepionych. W woj. lubelskim i podkarpackim wynikowość testu wynosi 6 proc., podczas gdy w całym kraju 3 proc. - powiedział niedawno rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Przedstawiciele rządu i eksperci podkreślają, że najskuteczniejszą ochroną przeciwko COVID-19 są szczepienia. W Polce w pełni zaszczepionych jest tylko 19,404 mln osób (dane z czwartku). To za mało, by móc wytworzyć odporność zbiorową. We wtorek rząd poinformował o kolejnej odsłonie kampanii proszczepiennej - to spoty wideo, które będą emitowane w telewizji i internecie oraz dźwięki emitowane w radiu. 

Czy cmentarze będą otwarte 1 listopada?

Przed rokiem tuż przed dniem Wszystkich Świętych dowiedzieliśmy się, że cmentarze będą zamknięte. W tym roku ma być inaczej.

- Tym razem niespodzianek żadnych nie będzie - powiedział minister zdrowia w RMF FM. Adam Niedzielski zwrócił uwagę, że dzięki szczepieniom obecna sytuacja epidemiczna jest inna. - Mamy o wiele więcej zabezpieczeń - stwierdził. I dodał, że dzięki szczepieniom z dnia na dzień sytuacja nie powinna się bardzo pogorszyć.

Dopytywany, czy cmentarze w czasie świąt będą otwarte, minister powiedział, że "z największym prawdopodobieństwem - tak".

TOK FM PREMIUM