Rzecznik Meditransu: Miesięcznie potrzebujemy 4,5 mln zł, aby uruchomić wypłaty dla ratowników

Miesięcznie potrzebujemy 4,5 mln zł, aby uruchomić wypłaty dla ratowników - przekazał w poniedziałek mediom Piotr Owczarski, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego "Meditrans" SPZOZ w Warszawie.
Zobacz wideo

Rzecznik Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego "Meditrans" SPZOZ w Warszawie podczas poniedziałkowej konferencji mówił o tym, że w pierwszym dniu protestu wypowiedzenia w wojewódzkiej stacji Meditransu złożyło zaledwie 50 osób na 1500, które tam pracują. - Zaledwie kilka godzin po ich złożeniu część pracowników je wycofała, a dzisiaj wycofywane są kolejne - powiedział.

Odniósł się również do liczby brakujących karetek. - W dniu dzisiejszym z 80 zespołów, które pełnią dyżury w Warszawie i rejonie operacyjnym, w którego skład wchodzą gminy ościenne, nie wyjechało 20 zespołów ratownictwa, co oznacza, że 60 zespołów jest w pełnej gotowości – przekazał. - W związku z tym wszyscy pacjenci mogą czuć się bezpiecznie, karetka do nich dojedzie w przewidzianym przez ustawodawcę czasie – podkreślił.

Mówił też o tym, że nieprawdziwa jest informacja podana rano przez rzecznika ministra zdrowia o tym, że na koncie Meditrans są pieniądze, które mają pokryć zobowiązanie wynikające z porozumienia zawartego między ratownikami, ministerstwem zdrowia a pracodawcami. - Takich pieniędzy do godz. 15.10 nie ma – oświadczył. Jak dodał, nie ma też aneksów, porozumień, sposobu wyliczania tych środków. - W związku z tym, oprócz deklaracji, która jest na piśmie, nie ma nic – tłumaczył.

Resort zdrowia informował z kolei po południu, że Ministerstwo Finansów przekazało odpowiednie środki do wojewodów, a wojewoda przekazuje je do poszczególnych stacji pogotowia. - My gwarantujemy, że te pieniądze dotrą. Wojewodowe złożyli konkretne zapotrzebowania o konkretne pieniądze. Ministerstwo Finansów to zaakceptowało i te pieniądze na pewno dotrą do wszystkich stacji pogotowia ratunkowego w kraju - zapewnił wiceszef MZ Waldemar Kraska.

Owczarski przekazał jedocześnie wyliczenia, dotyczące tego jakie pieniądze są potrzebna, aby spełnić postulaty, które zostały wynegocjowane przez ratowników z ministerstwem zdrowia i pracodawcami. - Wynika z nich, że miesięcznie potrzebujemy 4,5 mln zł, aby rzeczywiście uruchomić wypłaty – poinformował. Podkreślił, że jak tylko pieniądze trafią na konto, to zaczną być realizowane wypłaty wynikające z tego porozumienia. Pokazał również dziennikarzom pismo wystosowane do ministra i wiceministra zdrowia dotyczące tych pieniędzy i prośby o procedury na podstawie których, te środki mają być wypłacane.

Rzecznik poinformował też o stawkach dla stacji. Według informacji przekazanych przez Owczarskiego kierowca-ratownik ma otrzymywać 58,50 zł, a każdy ratownik medyczny miałby stawkę większą niż 40 zł. - Tak, jak to mówi porozumienie – przypomniał.

DOSTĘP PREMIUM