Koronawirus. Znamy najnowsze dane. Najwięcej chorych na Lubelszczyźnie [7 października]

Resort zdrowia poinformował w czwartek o 2007 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. Ostatniej doby w związku z COVID-19 zmarło 29 osób.
Zobacz wideo

Dokładnie tydzień w czwartek resort zdrowia informował o 1208 zakażeniach. A zatem dzisiejsze dane oznaczają przyrost o blisko 800 przypadków. Na pierwszym miejscu - jeśli chodzi o zachorowania - jest niezmiennie Lubelszczyzna (459). Na drugim Mazowsze (376), a na trzecim Podlasie (182).

Pozostałe przypadki dotyczą województw: łódzkiego (112), zachodniopomorskiego (103), małopolskiego (101), wielkopolskiego (88), pomorskiego (83), dolnośląskiego (80), śląskiego (76), kujawsko-pomorskiego (66), warmińsko-mazurskiego (48), lubuskiego (27), opolskiego (24), świętokrzyskiego (21).

Ponadto 31 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Jeśli chodzi o liczbę zgonów - resort zdrowia poinformował, że z powodu COVID-19 zmarło ostatniej doby 8 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 21 osób. Łącznie to 29 pacjentów. 

Koronawirus w Polsce. Bilans zachorowań

W środę - 5 października - resort zdrowia poinformował o 2085 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. To o 70 proc. więcej niż tydzień temu. W związku z COVID-19 zmarły 33 osoby.

We wtorek poinformowano o ponad 1300 nowych zakażeniach. Zmarło aż 46 osób chorych na COVID-19.  W poniedziałek 4 października odnotowano 684 nowych przypadków zakażeń koronawirusem w naszym kraju. Nie zmarła żadna z zakażonych osób.  

Koronawirus w Polsce. Co z obostrzeniami?

Mimo szybko rosnącej liczby nowych zakażeń i małym zainteresowaniu szczepieniami rząd nie decyduje się na wprowadzanie drastyczniejszych obostrzeń.

- Nie planujemy obostrzeń jeśli chodzi o gospodarkę, w tej chwili żadnego kraju w Europie na to nie stać. Jeżeli będziemy reagowali, to oczywiście punktowo w skali powiatowej. Mam nadzieję, że do takich obostrzeń nie dojdzie - stwierdził w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Wskazał, że lokalnie decyzje będzie podejmować Sanepid.  - Te wszystkie miejsca, gdzie jest dużo osób, gdzie ludzie się gromadzą, są blisko siebie, to będzie lokalna decyzja stacji sanitarnych, np. dotycząca szkół, imprez - wyliczał. 

Wcześniej min. Adam Niedzielski kilkukrotnie powtórzył, że w tym roku najprawdopodobniej nie będzie drastycznych obostrzeń dotyczących 1 listopada. A na pewno jakiekolwiek ograniczenia będą podejmowane wcześniej. Bo przed rokiem dowiedzieliśmy się w ostatniej chwili, że cmentarze będą zamknięta na czas dnia Wszystkich Świętych.

- W tej chwili nie planujemy żadnych obostrzeń - podkreślił Kraska, pytany o 1 listopada.

Koronawirus w Polsce. Zastój w szczepieniach

- Największy odsetek procentowy zgonów jest w województwach wschodnich, gdzie jest najmniej osób zaszczepionych. W woj. lubelskim i podkarpackim wynikowość testu wynosi 6 proc., podczas gdy w całym kraju 3 proc. - powiedział w czwartek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Przedstawiciele rządu i eksperci podkreślają, że najskuteczniejszą ochroną przeciwko COVID-19 są szczepienia. W Polce w pełni zaszczepionych jest tylko 19,404 mln osób (dane z czwartku). To za mało, by móc wytworzyć odporność zbiorową. We wtorek rząd poinformował o kolejnej odsłonie kampanii proszczepiennej - to spoty wideo, które będą emitowane w telewizji i internecie oraz dźwięki emitowane w radiu.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM