Koronawirus w Polsce. Znów ponad 2000 nowych zakażeń. Zmarło 29 osób [9 września]

Koronawirus w Polsce. W sobotę - 9 października - resort zdrowia poinformował o 2012 nowych zakażeniach koronawirusem. Zmarło 29 chorych.
Zobacz wideo

Najwięcej nowych zakażeń jest w województwach: lubelskim - 453, mazowieckim - 323, podlaskim - 223. Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia w sumie mamy 2012 nowych zakażeń.

W ciągu ostatniej doby w związku z COVID-19 zmarło 29 chorych.

Z danych resortu zdrowia wynika, że obecnie w szpitalach przebywa 2273 zakażonych koronawirusem, 214 pacjentów podłączonych jest do respiratorów.

Koronawirus w Polsce. Bilans zachorowań 

W piątek resort zdrowia informował o 1895 nowych przypadkach koronawirusa. W związku z COVID-19 zmarło 31 osób.

W czwartek - 7 października - potwierdzono 2007 nowych przypadków koronawirusa. W związku z COVID-19 zmarło 29 osób. W środę - 6 października - resort zdrowia poinformował o 2085 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem, czyli o 70 proc. więcej niż tydzień wcześniej. W związku z COVID-19 zmarły 33 osoby. 

Koronawirus w Polsce. Co z obostrzeniami? 

Mimo szybko rosnącej liczby nowych zakażeń i małym zainteresowaniu szczepieniami rząd nie decyduje się na wprowadzanie drastyczniejszych obostrzeń.

- Nie planujemy obostrzeń jeśli chodzi o gospodarkę, w tej chwili żadnego kraju w Europie na to nie stać. Jeżeli będziemy reagowali, to oczywiście punktowo w skali powiatowej. Mam nadzieję, że do takich obostrzeń nie dojdzie - stwierdził w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Wskazał, że lokalnie decyzje będzie podejmować Sanepid.  - Te wszystkie miejsca, gdzie jest dużo osób, gdzie ludzie się gromadzą, są blisko siebie, to będzie lokalna decyzja stacji sanitarnych, np. dotycząca szkół, imprez - wyliczał. 

Wcześniej min. Adam Niedzielski kilkukrotnie powtórzył, że w tym roku najprawdopodobniej nie będzie drastycznych obostrzeń dotyczących 1 listopada. A na pewno jakiekolwiek ograniczenia będą podejmowane wcześniej. Bo przed rokiem dowiedzieliśmy się w ostatniej chwili, że cmentarze będą zamknięta na czas dnia Wszystkich Świętych.

- W tej chwili nie planujemy żadnych obostrzeń - podkreślił Kraska, pytany o 1 listopada. 

Koronawirus. "Pandemia niezaszczepionych" 

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Andrzej Matyja mówił w TOK FM, że obecna czwarta fala pandemii jest falą niezaszczepionych. – To właśnie oni wymagają hospitalizacji. Ci, którzy zlekceważyli szczepienia teraz są niechlubnymi bohaterami pandemii. Wypróbowali na sobie, czym jest COVID-19 – powiedział.

Lekarz zaznaczał, że część z tych osób ciężko przechodzi zakażenie. – Nie bez skutków ubocznych, a część z tych osób po prostu umiera – mówił. Prof. Matyja podkreślał, że osoby, które przyjęły pełną dawkę szczepionki, praktycznie nie trafiają do szpitali, choć oczywiście zachorować mogą. – Tylko u nich infekcja COVID-19 przypomina lekkie przeziębienie – tłumaczył.

DOSTĘP PREMIUM