Koronawirus w Polsce. Najnowsze dane MZ: 903 nowe zakażenia [11 października]

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 903 nowych zakażeniach koronawirusem. "Z powodu #COVID19 nie zmarła żadna osoba, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami również nie zmarła żadna osoba" - przekazał na Twitterze resort.
Zobacz wideo

Najwięcej nowych zakażeń stwierdzono w województwach: mazowieckim - 215, lubelskim - 157, podlaskim - 76. W sumie mamy 903 nowe przypadki.

W szpitalach są 2 423 osoby z COVID-19, w tym 231 pacjentów podłączonych do respiratorów. Ministerstwo przekazało ponadto, że na kwarantannie przebywa 96 742 osób.

Od 4 marca 2020 roku, kiedy stwierdzono w Polsce pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem, zakażenie stwierdzono u 2 923 304 osób. W tum czasie zmarło 75 869 zakażonych osób.

Koronawirus w Polsce. Bilans zachorowań

W niedzielę, 10 października, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1527 nowych zakażeniach koronawirusem. Zmarło 5 osób. W sobotę, 9 października, resort zdrowia poinformował o 2012 nowych zakażeniach koronawirusem oraz o śmierci 29 osób. 

W piątek resort zdrowia informował o 1895 nowych przypadkach koronawirusa. W związku z COVID-19 zmarło 31 osób.

W czwartek - 7 października - potwierdzono 2007 nowych przypadków koronawirusa. W związku z COVID-19 zmarło 29 osób. W środę - 6 października - resort zdrowia poinformował o 2085 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem, czyli o 70 proc. więcej niż tydzień wcześniej. To pierwszy dzień podczas czwartej fali pandemii koronawirusa, gdy liczba nowych zakażeń przekroczyła 2 000.

Koronawirus w Polsce. Będą nowe obostrzenia?

Mimo szybko rosnącej liczby nowych zakażeń i małym zainteresowaniu szczepieniami rząd nie decyduje się na wprowadzanie drastyczniejszych obostrzeń. - Nie planujemy obostrzeń jeśli chodzi o gospodarkę, w tej chwili żadnego kraju w Europie na to nie stać. Jeżeli będziemy reagowali, to oczywiście punktowo w skali powiatowej. Mam nadzieję, że do takich obostrzeń nie dojdzie - stwierdził w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Wskazał, że lokalnie decyzje będą podejmować urzędnicy sanepidu. - Te wszystkie miejsca, gdzie jest dużo osób, gdzie ludzie się gromadzą, są blisko siebie, to będzie lokalna decyzja stacji sanitarnych, np. dotycząca szkół, imprez - wyliczał. 

Wcześniej min. Adam Niedzielski kilkukrotnie powtórzył, że w tym roku najprawdopodobniej nie będzie drastycznych obostrzeń dotyczących 1 listopada. A na pewno jakiekolwiek ograniczenia będą podejmowane wcześniej. Bo przed rokiem dowiedzieliśmy się w ostatniej chwili, że cmentarze będą zamknięta na czas dnia Wszystkich Świętych.

"Pandemia niezaszczepionych" 

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Andrzej Matyja mówił w TOK FM, że czwarta fala pandemii koronawirusa jest falą niezaszczepionych. – To właśnie oni wymagają hospitalizacji. Ci, którzy zlekceważyli szczepienia teraz są niechlubnymi bohaterami pandemii. Wypróbowali na sobie, czym jest COVID-19 – powiedział.

Lekarz zaznaczał, że część z tych osób ciężko przechodzi zakażenie. – Nie bez skutków ubocznych, a część z tych osób po prostu umiera – mówił. Prof. Matyja podkreślał, że osoby, które przyjęły pełną dawkę szczepionki, praktycznie nie trafiają do szpitali, choć oczywiście zachorować mogą. – Tylko u nich infekcja COVID-19 przypomina lekkie przeziębienie – tłumaczył.

Przypomnijmy, że trzecią dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 mogą przyjmować pracownicy służby zdrowia, którzy mają kontakt z pacjentami, osoby o osłabionej odporności oraz ci, którzy skończyli 50 lat.

Posłuchaj:

TOK FM PREMIUM