Koronawirus w Polsce. Znów dużo zachorowań i zgonów [15 października]

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 2771 nowych zakżeniach koronawirusem. Ostatniej doby w związku z COVID-19 zmarło 49 osób.
Zobacz wideo

Piątkowe dane dotyczące koronawirusa ujawnił rano - w Polsat News - wiceminister Waldemar Kraska. - Niepokoi mnie liczba zgonów z powodu zakażenia koronawirusem. Te liczby powinny dać do myślenia szczególnie tym osobom, które nie są zaszczepione, bo to jest ostatni dzwonek, abyśmy uniknęli tej dużej czwartej fali - mówił wiceszef MZ.

Koronawirus w Polsce. Bilans ostatnich dni

Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, w czwartek, 14 października, wykryto 3000 nowych zakażeń koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło 60 osób. W środę 13 października wykryto 2640 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 40 chorych na COVID-19. We wtorek, 12 października, badania potwierdziły 2118 nowych zakażeń, 49 osób zmarło z powodu COVID-19. 11 października dane MZ potwierdziły 476 nowych zakażeń koronawirusem.

W poniedziałek resort poinformował o 903 nowych zakażeniach.

Koronawirus w Polsce. Najgorzej na Podlasiu i Lubelszczyźnie

Minister zdrowia Adam Niedzielski mówił dwa dni temu, że najgorsza sytuacja jest obecnie w województwach lubelskim i podlaskim, gdzie odnotowuje się 15 zakażeń na 100 tys. mieszkańców.

- To nie tylko jest kwestia niskiego wyszczepienia, ale też przeciętna wieku jest stosunkowo wysoka. Jak złożymy sobie te dwa elementy, to ryzyko pandemiczne związane z najgorszymi skutkami jest najwyższe w obu tych województwach - zauważał Niedzielski.

Minister zdrowia zwracał również uwagę na widoczny efekt szczepień, bo w analogicznym okresie ubiegłego roku w szpitalach przebywało ok. 5 tys. chorych na COVID-19, w tym jest to ok. 2,7 tys. zakażonych. - Mamy dwa razy mniej hospitalizacji - zaznaczał.

- Widzimy, że to zagrożenie, które staje się coraz bardziej realne, skłania ludzi w większym stopniu do decydowania się na szczepienie niż było to w czasie wakacji - stwierdził. Choć przyznał też, że efekty kampanii promocyjnych "nie powalają na kolana". 

Koronawirus w Polsce. Lokalnie zaczyna brakować łóżek covidowych

Z kolei dr Michał Sutkowski mówił w TOK FM, że lokalnie zaczynają się problemy związane z liczbą zajętych łóżek covidowych w szpitalach. W niektórych miejscach - jak wskazał - obłożenie szpitali sięga nawet ponad 60 proc. W jego ocenie dane te powinny skłonić do refleksji osoby lekceważące zasady sanitarne i te, które się nie szczepią przeciwko COVID-19.

Zaapelował do pacjentów o zadbanie o siebie, zapewnienie organizmowi dostatecznej ilości snu, o odpowiednią dietę, a także o leczenie chorób przewlekłych i zgłaszanie się do lekarzy. - Czekamy na państwa. Chcemy państwu pomóc, a czasem to państwo nie chcecie sobie pomóc - mówił. Zapewnił, że jeśli o siebie zadbamy, a zakazimy się koronawirusem to COVID-19 uderzy w nas z mniejszą siłą. Jednak kluczowe w jego ocenie jest zaszczepienie się.

Posłuchaj:

TOK FM PREMIUM