Koronawirus. Liczba przypadków wciąż rośnie. Znów ponad 5,5 tysiąca zakażeń [21 października]

Koronawirus w Polsce. We czwartek - 21 października - resort zdrowia poinformował o 5592 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło 46 pacjentów.
Zobacz wideo

Mamy 5592 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Z powodu COVID-19 zmarło 14 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 32 osoby. 

Jak podał resort, przypadki dotyczą województw: lubelskiego (1221), mazowieckiego (1048), podlaskiego (522), podkarpackiego (314), śląskiego (288), zachodniopomorskiego (287), pomorskiego (279), dolnośląskiego (269), wielkopolskiego (244), kujawsko-pomorskiego (217), łódzkiego (214), małopolskiego (195), warmińsko-mazurskiego (180), świętokrzyskiego (96), opolskiego (89), lubuskiego (85). 44 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Ministerstwo przekazało ponadto, że na kwarantannie przebywa 157 147 osób.

74 proc. zajętych łóżek na Lubelszczyźnie

Coraz więcej pacjentów z COVID-19 trafia do polskich szpitali. - W tej chwili przodują woj. podlaskie i woj. lubelskie - powiedział w czwartek w Radiu Plus wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że w lubelskich szpitalach 74 proc. łóżek jest zajętych, a na Podkarpaciu 65 proc.

Kraska powiedział również, że rząd zastanawia się nad wprowadzeniem dodatkowych obostrzeń w zależności od sytuacji epidemiologicznego. - W czwartek odbędzie się posiedzenie sztabu kryzysowego, na którym ten temat będzie poruszany - poinformował.

Koronawirus. Bilans zachorowań

W środę - 20 października - resort zdrowia poinformował o 5559 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło 75 pacjentów.

We wtorek - 19 października - Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 3931 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło 64 pacjentów. Dzień wcześniej - w poniedziałek 18 października - przybyło 1 537 nowych zakażeń koronawirusem. To dane niezwykle niepokojące, bo tydzień wcześniej - 11 października - nowych zakażeń było 903. W niedzielę było 2523 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Jedna osoba zmarła w związku z COVID-19.

Dla kogo trzecia dawka szczepionki?

Rada Medyczna przy premierze rekomenduje wszystkim osobom pełnoletnim przyjęcie dawki przypominającej szczepionki przeciw COVID-19, jednak nie wcześniej niż 6 miesięcy od ukończenia szczepień podstawowych - wynika ze stanowiska Rady Medycznej.

Ponadto rekomenduje, by takim osobom przedłużać ważności certyfikatu zaszczepienia do roku po przyjęciu dawki przypominającej.

Rada w połowie wrzenia wydała rekomendacje, by szczepionkę przypominającą, tzw. booster, otrzymywały osoby powyżej 50 lat, jak również pracownicy ochrony zdrowia, którzy mają bezpośredni kontakt z pacjentami. Wskazała wtedy, że takie osoby – zgodnie z dotychczasowymi danymi klinicznymi – powinny być szczepione jedną dawką preparatu mRNA.

15 października min. Adam Niedzielski, że wydanie oficjalnej decyzji i wskazanie terminu, od którego zaczną się szczepienia trzecią dawką dla wszystkich dorosłych, zapadnie w ciągu tygodnia.

Szczepionka przeciw COVID-19 dla dzieci od 5. roku życia?

Europejska Agencja Leków (EMA) rozpoczęła w poniedziałek proces oceny stosowania szczepionki przeciw COVID-19 firmy BioNTech/Pfizer u dzieci w wieku od 5 do 11 lat.

"Komitet ds. Leków dla Ludzi (CHMP) EMA dokona przeglądu danych dotyczących szczepionki, w tym wyników trwającego badania klinicznego z udziałem dzieci w wieku od 5 do 11 lat, w celu podjęcia decyzji, czy zalecić rozszerzenie jej stosowania. Opinia CHMP zostanie następnie przekazana Komisji Europejskiej, która wyda ostateczną decyzję" - czytamy w komunikacie przesłanym przez EMA przedstawicielom mediów.

Zakończenie procesu ma nastąpić "za kilka miesięcy, chyba że potrzebne będą dodatkowe informacje".

TOK FM PREMIUM