Jest zapowiedź premiera ws. trzeciej dawki dla kolejnych grup. "Szczepienia będą mogły się rozpocząć w ciągu kilku tygodni"

- Wspólnie z szefem Ministerstwa Zdrowia Adamem Niedzielskim postanowiliśmy, że szczepienia przeciw COVID-19 dawką przypominającą będą mogły się rozpocząć w ciągu kilku tygodni - poinformował premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z ekspertami Rady Medycznej.
Zobacz wideo

Rząd przychyli się do rekomendacji Rady Medycznej ws. możliwości podawania trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19 wszystkim osobom powyżej 18. roku życia. "Za nami kolejne spotkanie z ekspertami Rady Medycznej. Podczas dzisiejszego posiedzenia podziękowałem moim doradcom za ich rekomendację rozszerzenia grupy objętej szczepieniami dawką przypominającą" - napisał premier na Facebooku.

Jak dodał, wspólnie z szefem Ministerstwa Zdrowia Adamem Niedzielskim podjął decyzję, że szczepienia trzecią dawką "będą mogły się rozpocząć w ciągu kilku tygodni". "Kolejne dawki będą mogły przyjąć osoby powyżej 18 roku życia, u których od zakończenia podstawowego schematu szczepień upłynęło co najmniej 6 miesięcy" - napisał premier.

"Rada dyskutowała o wzbierającej czwartej fali COVID-19, konieczności przyspieszenia procesu szczepień i obowiązkowych szczepieniach dla personelu medycznego. Omawiano także pomysły nowych zasad zabezpieczenia oddziałów szpitalnych przed transmisją wirusa i planowane inwestycje w polską sieć szpitali zakaźnych" - poinformował.

"Przypominam wszystkim o potrzebie przestrzegania obowiązujących obostrzeń - szczególnie na terenach o podwyższonym ryzyku, i oczywiście zachęcam do szczepienia się!" - napisał Morawiecki.

We wtorek Rada Medyczna przy premierze zarekomendowała wszystkim osobom pełnoletnim przyjęcie dawki przypominającej szczepionki przeciw COVID-19, jednak nie wcześniej niż 6 miesięcy od ukończenia szczepień podstawowych.

Wcześniej - w połowie września - RM wydała rekomendacje, by szczepionkę przypominającą, tzw. booster, otrzymywały osoby powyżej 50 lat, jak również pracownicy ochrony zdrowia, którzy mają bezpośredni kontakt z pacjentami. Wskazała wtedy, że takie osoby – zgodnie z dotychczasowymi danymi klinicznymi – powinny być szczepione jedną dawką preparatu mRNA.

"Eksplozja pandemii"

Przed środowym spotkaniem z RM minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że "mamy do czynienia ze swoistą eksplozją pandemii". Nawiązał w ten sposób do rekordowego wzrostu zakażeń koronawirusem w Polsce, jaki tego dnia odnotował jego resort - 5,5 tys.

Jak dodał, liczby zakażeń podwajają się z tygodnia na tydzień, a sytuacja "już jest bardzo poważna". Minister zdrowia stwierdził, że "to już ten czas, kiedy trzeba podejmować coraz bardziej drastyczne kroki". - Krytyczne są najbliższe dni, zobaczymy, jak będzie wyglądał wskaźnik wzrostu z tygodnia na tydzień - powiedział - podkreślił. 

TOK FM PREMIUM