Koronawirus w Polsce. Ponad 5700 nowych zakażeń. Nie żyje 59 osób z COVID-19 [22 października]

Według najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia, ostatniej doby wykryto w Polsce 5 706 nowych przypadków koronawirusa. W związku z COVID-19 zmarło 59 osób.
Zobacz wideo

Nowe dane:

Najwięcej nowych zakażeń zanotowano w województwach: lubelskim (1181), mazowieckim (1070), podlaskim (580). 

- Z powodu COVID-19 zmarło 10 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 49 osób - poinformował resort zdrowia. 

W szpitalach są 4264 osoby z COVID-19, w tym 353 pacjentów podłączonych do respiratorów – podało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Rok temu hospitalizowanych było 10 091 osób z COVID-19, w tym 812 pod respiratorami.

MZ poinformowało w piątek, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 8739 łóżek i 910 respiratorów.

Ministerstwo przekazało ponadto, że na kwarantannie przebywa 181 800 osób. Resort podał też, że wyzdrowiało dotąd 2 681 591 zakażonych.

Koronawirus. Bilans zachorowań

We czwartek - 21 października - resort zdrowia poinformował o 5592 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło 46 pacjentów. W środę - 20 października - informowano o 5559 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Zmarło 75 pacjentów.

We wtorek - 19 października - Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 3931 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło 64 pacjentów. Dzień wcześniej - w poniedziałek 18 października - przybyło 1 537 nowych zakażeń koronawirusem. To dane niezwykle niepokojące, bo tydzień wcześniej - 11 października - nowych zakażeń było 903. W niedzielę było 2523 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Jedna osoba zmarła w związku z COVID-19.

74 proc. zajętych łóżek na Lubelszczyźnie

Coraz więcej pacjentów z COVID-19 trafia do polskich szpitali. - W tej chwili przodują woj. podlaskie i woj. lubelskie - powiedział w czwartek w Radiu Plus wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że w lubelskich szpitalach 74 proc. łóżek jest zajętych, a na Podkarpaciu 65 proc.

Kraska powiedział również, że rząd zastanawia się nad wprowadzeniem dodatkowych obostrzeń w zależności od sytuacji epidemiologicznego. - W czwartek odbędzie się posiedzenie sztabu kryzysowego, na którym ten temat będzie poruszany - poinformował.

Dla kogo trzecia dawka szczepionki?

Rada Medyczna przy premierze rekomenduje wszystkim osobom pełnoletnim przyjęcie dawki przypominającej szczepionki przeciw COVID-19, jednak nie wcześniej niż 6 miesięcy od ukończenia szczepień podstawowych - wynika ze stanowiska Rady Medycznej.

Ponadto rekomenduje, by takim osobom przedłużać ważności certyfikatu zaszczepienia do roku po przyjęciu dawki przypominającej.

Rada w połowie wrzenia wydała rekomendacje, by szczepionkę przypominającą, tzw. booster, otrzymywały osoby powyżej 50 lat, jak również pracownicy ochrony zdrowia, którzy mają bezpośredni kontakt z pacjentami. Wskazała wtedy, że takie osoby – zgodnie z dotychczasowymi danymi klinicznymi – powinny być szczepione jedną dawką preparatu mRNA.

15 października min. Adam Niedzielski, że wydanie oficjalnej decyzji i wskazanie terminu, od którego zaczną się szczepienia trzecią dawką dla wszystkich dorosłych, zapadnie w ciągu tygodnia.

Szczepionka przeciw COVID-19 dla dzieci od 5. roku życia?

Europejska Agencja Leków (EMA) rozpoczęła w poniedziałek proces oceny stosowania szczepionki przeciw COVID-19 firmy BioNTech/Pfizer u dzieci w wieku od 5 do 11 lat.

"Komitet ds. Leków dla Ludzi (CHMP) EMA dokona przeglądu danych dotyczących szczepionki, w tym wyników trwającego badania klinicznego z udziałem dzieci w wieku od 5 do 11 lat, w celu podjęcia decyzji, czy zalecić rozszerzenie jej stosowania. Opinia CHMP zostanie następnie przekazana Komisji Europejskiej, która wyda ostateczną decyzję" - czytamy w komunikacie przesłanym przez EMA przedstawicielom mediów.

Zakończenie procesu ma nastąpić "za kilka miesięcy, chyba że potrzebne będą dodatkowe informacje".

TOK FM PREMIUM