COVID-19. "Ponad 90 proc. w stosunku do ubiegłego tygodnia". Wiceminister o sytuacji epidemicznej

W szpitalach przebywają 5 042 osoby z COVID-19. W ciągu ostatniej doby przybyło 336 hospitalizowanych chorych - poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Z kolei pod respiratorem przebywają 444 osoby zakażone koronawirusem.
Zobacz wideo

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska pytany w Programie 1 Polskiego Radia o nowe dane resortu zdrowia, przekazał, że "trend wzrostowy utrzymuje się na wysokim poziomie ". - W tej chwili jest to ponad 90 proc. w stosunku do ubiegłego tygodnia - dodał.

Wiceszef MZ zaznaczył, że najważniejsza jest sytuacja w polskich szpitalach. - Więcej pacjentów zaczyna się pojawiać z zakażeniami COVID-19 - stwierdził. Jak poinformował,  w szpitalach przebywa 5 042 z COVID-19. W ciągu ostatniej doby odnotowano wzrost hospitalizowanych osób - o 336. - Takiego przyrostu od kilku tygodni nie było - podkreślił Kraska.

Wiceminister zdrowia przekazał, że przybywa też osób, które muszą korzystać z pomocy respiratora i przebywają na oddziałach intensywnej terapii. - Na dzień dzisiejszy takich osób jest 444, w ciągu doby przybyło 14 osób - poinformował. Kraska podkreślił, że na Podlasiu jest zajętych 65 proc. łóżek, na Lubelszczyźnie - 75 proc. - Powiaty na wschód od Warszawy, wschodniego Mazowsza są z dużą liczbą zajętych łóżek - poinformował wiceszef MZ.

Kiedy trzecia dawka szczepionki dla wszystkich dorosłych?

Kraska powtórzył, że resort chce 2 listopada rozszerzyć "szczepienie dawką przypominająca dla wszystkich powyżej 18 roku życia". Taką zapowiedź złożył w weekend min. Adam Niedzielski. Jak wyjaśnił Kraska, trzecie szczepienie ma być "wykonywane preparatem Pfizer".

W ubiegłym tygodniu Rada Medyczna przy Premierze zarekomendowała podawanie trzeciej dawki wszystkim dorosłym obywatelom.

Posłuchaj:

TOK FM PREMIUM