Koronawirus w Polsce. Ponad sześć tysięcy nowych zachorowań, prawie sto osób zmarło [26 października]

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że wykryto 6265 nowych przypadków koronawirusa. W związku z COVID-19 zmarło 93 osób.
Zobacz wideo

Koronawirus w Polsce. Bilans zachorowań

Tydzień temu mieliśmy 3931 nowych przypadków i informację o 64 zmarłych chorych na COVID-19.

W poniedziałek (25 października) Minsterstwo Zdrowia poinformowało o 2 950 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. W związku z COVID-19 nie zmarła żadna osoba.

W niedzielę ministerstwo informowało o 4728 nowych zakażeniach, w tym najwięcej w województwie mazowieckim - 1025. Zgonów było 13.  Dzień wcześniej - w sobotę, 23 października - nowych przypadków COVID-19 było aż 6274, a zgonów 75. 

W piątek (22 października) odnotowaliśmy w Polsce 5706 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej na Lubelszczyźnie - 1181 i na Mazowszu - 1070. Zmarło 59 osób z COVID-19.  W czwartek natomiast (21 października) resort zdrowia poinformował o 5592 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło 46 pacjentów. 

Koronawirus w Polsce. "Trend wzrostowy utrzymuje się na wysokim poziomie".

Waldemar Kraska pytany w Programie 1 Polskiego Radia o nowe dane resortu zdrowia, przekazał, że "trend wzrostowy utrzymuje się na wysokim poziomie". - W tej chwili jest to ponad 90 proc. w stosunku do ubiegłego tygodnia - powiedział wiceminister zdrowia. 

Jak poinformował, szpitalach przebywa 5 tys. 42 chorych z COVID-19/ W ciągu ostatniej doby odnotowano wzrost hospitalizowanych osób - o 336. - Takiego przyrostu od kilku tygodni nie było - ocenił. Wiceminister zdrowia przekazał, że przybywa też osób, które muszą korzystać z pomocy respiratora i przebywają na oddziałach intensywnej terapii. - Na dzień dzisiejszy takich osób jest 444, w ciągu doby przybyło 14 osób - poinformował.

Kraska podkreślił, że na Podlasiu jest zajętych 65 proc. łóżek, na Lubelszczyźnie - 75 proc. - Powiaty na wschód od Warszawy, wschodniego Mazowsza są z dużą liczbą zajętych łóżek - dodał.

Koronawirus. Wrócą strefy z obostrzeniami?

W minionym tygodniu liczba nowych potwierdzonych zakażeń pierwszy raz od wiosny przekroczyła 6 tysięcy. - Te liczby sprawiają, że powiało grozą - mówił w TOK FM dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych. Ekspert nie ma wątpliwości, że dłużej czekać nie można i rząd powinien podjąć decyzje w sprawie obostrzeń. Przypomnijmy, już w sierpniu min. Adam Niedzielski i inni przedstawiciele rządu twierdził, że jest plan na pandemię. Przy 1000 nowych zakażeń dziennie regiony o najniższym poziomie zaszczepienia, miały być obejmowane obostrzeniami.

Obecnie zakażeń jest blisko 6000... a nowych ograniczeń nie ma. - Dzisiaj już 49 powiatów mogłoby się znaleźć w dawnych strefach żółtych i czerwonych. Ostatnio było tak, że region znajdował się w strefie żółtej, jeśli w ciągu 14 dni przypadków było więcej niż 12 na 10 tysięcy mieszkańców. Z kolei w strefie czerwonej to 24 przypadki. W czerwonej byłby Chełm, Biała-Podlaska czy Siedlce, a w żółtej Lublin i Suwałki. Takie zasady mogłyby wrócić - ocenił dr Sutkowski.

Wkrótce zapisy na trzecią dawkę

W weekend minister Adam Niedzielski informował, że prawdopodobnie od 2 listopada uruchomiony będzie system skierowań na przyjęcie trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19 dla osób od 18. roku życia.

W Polsce, zgodnie z wcześniejszą rekomendacją Rady Medycznej przy premierze, podawana jest już trzecia dawka szczepionki, w celu poprawy, utrwalenia i przedłużenia ochrony po szczepieniu, dla chętnych osób powyżej 50 lat oraz pracowników ochrony zdrowia mających bezpośredni kontakt z pacjentem. 

Niebawem trzecią dawkę mają otrzymać wszystkie osoby pełnoletnie, minimum sześć miesięcy po zakończeniu cyklu szczepień przeciwko koronawirusowi. 

TOK FM PREMIUM