Koronawirus w Polsce. Nowy rekord zakażeń podczas IV fali COVID-19. Ponad 3 mln przypadków od początku pandemii

Resort Zdrowia poinformował o 9387 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarły 102 osoby. To nowy rekord IV fali pandemii. W sumie od marca 2020 roku zanotowaliśmy w Polsce już ponad 3 mln zakażeń koronawirusem.
Zobacz wideo

Nowe dane:

Koronawirusa w Polsce. Bilans ostatnich dni

W czwartek resort zdrowia poinformował o 8378 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Zmarło 101 chorych.

W środę 28 października Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 8361 nowych zakażeniach oraz śmierci 133 osób. Tak wielu zakażonych nie było do końca kwietnia. Dla porównania tydzień wcześniej było 5559 nowych przypadków.

Koronawirus w Polsce. Niepokojące prognozy

Naukowcy, zajmujący się matematycznym modelowaniem rozwoju epidemii, nie mają dobrych wiadomości. - W pesymistycznym scenariuszu spodziewamy się dziennie 25 tysięcy stwierdzonych przypadków w pierwszej połowie grudnia - mówił w TOK FM dr Franciszek Rakowski z UW.

- W pesymistycznym scenariuszu spodziewamy się dziennie 25 tysięcy stwierdzonych nowych przypadków zakażeń w pierwszej połowie grudnia. W optymistycznym scenariuszu to będzie ok. 15 tysięcy - mówił. Niepokojące są przede wszystkim prognozy dotyczące liczby zgonów. - W bardziej optymistycznym scenariuszu zakładamy, że będzie ich około 400 dziennie w grudniu i styczniu. W negatywnym mówimy nawet o 700-800 zgonach dziennie - mówił dr Rakowski.

Mandaty za brak maseczek

Przechodzimy na politykę wystawiania mandatów za brak maseczek - powiedział w czwartek w Poznaniu minister zdrowia Adam Niedzielski. Podkreślił, że to konieczność w obliczu rosnącej liczby zakażeń.

Minister poinformował, że w piątek będzie rozmawiał o tej sprawie z szefostwem policji. - Jeżeli chodzi o karanie za brak maseczek, myślę, że ta polityka będzie niestety bardziej dolegliwa. Do tej pory podstawowym elementem to było zwracanie uwagi albo upomnienie, teraz przechodzimy na politykę wystawiania mandatów. Mamy dobre podstawy prawne, przypomnę, że pod tym kątem został zmieniony Kodeks wykroczeń – powiedział w czwartek dziennikarzom.

TOK FM PREMIUM