Obostrzenia epidemiczne przedłużone. Maseczki na cmentarzu? Minister zdrowia: To zdrowy rozsądek

Aktualne ograniczenia, nakazy i zakazy epidemiczne będą obowiązywały do 30 listopada - przewiduje rozporządzenie Rady Ministrów, które w niedzielę wchodzi w życie. Zgodnie z tymi przepisami, na terenie cmentarzy nie ma konieczności zakrywania nosa i ust, ale minister zdrowia apeluje, by zakładać maseczki. - To jest zdrowy rozsądek oraz troska o siebie i innych - powiedział Adam Niedzielski.
Zobacz wideo

Rozporządzenie Rady Ministrów zakłada m.in. przedłużenie do 30 listopada 2021 r. obowiązywania aktualnych ograniczeń, nakazów i zakazów. Opublikowano go w Dzienniku Ustaw w czwartek, 28 października. Zapisano w nim, że wchodzi w życie 31 października.

Obowiązek utrzymania co najmniej półtorametrowej odległości między pieszymi, z wyjątkiem rodziców i dzieci oraz osób wspólnie zamieszkujących; konieczność noszenia maseczki przykrywającej nos i usta m.in. w autobusie, tramwaju i pociągu, w sklepie, urzędzie i kościele, a także ograniczona liczba miejsc w teatrach i kinach - to tylko część zasad, które nadal obowiązują w związku z pandemią.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, na otwartej przestrzeni, m.in. na terenie cmentarzy, nie ma konieczności zakrywania nosa i ust. Maseczki - chusty, przyłbice i szaliki nie są dozwolone - nosić trzeba w przestrzeniach zamkniętych m.in. w kościołach.

Minister zdrowia w związku z dniem Wszystkich Świętych zaapelował, by w dużych skupiskach ludzi, w czasie odwiedzania grobów bliskich, zakładać maseczki. - Pamiętajmy, że mamy epidemię; pamiętajmy, jak szybko rozprzestrzenia się wirus w mutacji Delta. Zagrożenie zakażeniem w dużych skupiskach ludzi jest większe - wskazał.

Jak dodał, "nie ma nakazu noszenia maseczki zasłaniającej nos i usta na dworze, ale jest zdrowy rozsądek oraz troska o siebie i innych". - Nie pozwólmy, by epidemia przyspieszyła jeszcze bardziej. Tam, gdzie kontakt z innymi ludźmi jest bardzo bliski, zakładajmy maseczkę. Chrońmy zdrowie, bo nie mamy nic cenniejszego w życiu - zaznaczył.

Akcja "Znicz": Policjanci sprawdzają maseczki m.in. w komunikacji miejskiej

Od piątku do 2 listopada policjanci w ramach akcji "Znicz" czuwają nad bezpieczeństwem w ruchu drogowym podczas Wszystkich Świętych. Na drogach jest więcej patroli. Policjanci sprawdzają także, czy Polacy noszą maseczki, gdzie jest to wymagane, m.in. w komunikacji miejskiej czy pomieszczeniach zamkniętych.

- Chcemy przypomnieć, że w Polsce nikt nie wycofał stanu epidemii. Stan epidemii cały czas obowiązuje, a związane jest to z transmisją wirusa - podkreślał w rozmowie z PAP rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka.

Ostatniej doby policja wystawiła 2100 mandatów karnych za nieprzestrzeganie obowiązku zasłaniania ust i nosa.

W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że mamy 9798 nowych, potwierdzonych przypadków koronawirusa. Zmarło 115 osób. To rekord zakażeń IV fali kolejny dzień z rzędu.

DOSTĘP PREMIUM