Ile nowych przypadków COVID-19? Ponad 4 500 nowych zakażeń. 1/4 na Mazowszu [2 listopada]

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 4 514 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce. W związku z COVID-19 zmarło dziewięć osób.
Zobacz wideo

Najwięcej nowych zakażeń stwierdzono w województwie mazowieckim - 1093 oraz lubelskim - 597. W sumie stwierdzono 4 514 nowych przypadków. Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, w zwiazku z COVID-19 zmarło dziewięć osób.

Obecnie w szpitalach jest łącznie 12 189 łóżek dla pacjentów z COVID-19,  obecnie zajętych jest 7 550, poinformowało MZ.

Ile nowych przypadków COVID-19? Bilans zakażeń

W poniedziałek nowych zachorowań było 4 894. Najwięcej na Mazowszu, bo aż 1154. Ofiar śmiertelnych tego dnia było 13. Dzień wcześniej - w niedzielę (31 października) - resort zdrowia informował o 7145 nowych zakażeniach (najwięcej znów w woj. mazowieckim - 1768) i dziewięciu zgonach. 

W sobotę (30 października) zakażeń było aż 9798 - był to rekord czwartej fali epidemii w Polsce. Tego dnia ministerstwo informowało też o 115 ofiarach śmiertelnych. 

W piątek (29 października) resort zdrowia poinformował o 9387 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarły 102 osoby. Z kolei w czwartek 28 marca resort zdrowia doniósł o 8378 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Zmarło 101 chorych.

Koronawirus w Polsce. Niepokojące prognozy

Naukowcy, zajmujący się matematycznym modelowaniem rozwoju epidemii, nie mają dobrych wiadomości. - W pesymistycznym scenariuszu spodziewamy się dziennie 25 tysięcy stwierdzonych nowych przypadków zakażeń w pierwszej połowie grudnia. W optymistycznym scenariuszu to będzie ok. 15 tysięcy - mówił w TOK FM dr Franciszek Rakowski z UW.

Niepokojące są również prognozy dotyczące liczby zgonów. - W bardziej optymistycznym scenariuszu zakładamy, że będzie ich około 400 dziennie w grudniu i styczniu. W negatywnym mówimy nawet o 700-800 zgonach dziennie - zwracał uwagę ekspert. Niewykluczone, że szczyt czwartej fali epidemii nastąpi w Boże Narodzenie. 

Koronawirus w Polsce. Obostrzenia przedłużone

Aktualne ograniczenia, nakazy i zakazy epidemiczne będą obowiązywały do 30 listopada - przewiduje rozporządzenie Rady Ministrów, które w niedzielę weszło w życie. Przewiduje m.in.: obowiązek utrzymania co najmniej półtorametrowej odległości między pieszymi, z wyjątkiem rodziców i dzieci oraz osób wspólnie zamieszkujących; konieczność noszenia maseczki przykrywającej nos i usta m.in. w autobusie, tramwaju i pociągu, w sklepie, urzędzie i kościele, a także ograniczona liczba miejsc w teatrach i kinach.

Jak podawała ostatnio policja - tylko w niedzielę w całym kraju funkcjonariusze wystawili za brak maseczki prawie 3,9 tys. pouczeń, prawie 1,6 tys. mandatów oraz 125 wniosków o ukaranie.

TOK FM PREMIUM