Ile nowych przypadków COVID-19? Nowy rekord IV fali [3 listopada]

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 10 429 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce. W związku z COVID-19 zmarły 124 osoby.
Zobacz wideo

Najwięcej nowych zachorowań odnotowano na Mazowszu (2036). Na drugim miejscu znalazła się Lubelszczyzna (1761), a na trzecim Podlasie (708). 

Pozostałe przypadki dotyczą województw: pomorskiego (654), łódzkiego (637), dolnośląskiego (614), małopolskiego (589), śląskiego (558), kujawsko-pomorskiego (478), wielkopolskiego (465), podkarpackiego (451), warmińsko-mazurskiego (439), zachodniopomorskiego (415), świętokrzyskiego (214), opolskiego (160), lubuskiego (134).

Ponadto 116 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Jeśli chodzi o liczbę zgonów - resort zdrowia podał, że z powodu COVID-19 zmarły ostatniej 44 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 80 osób. Łącznie to 124 pacjentów. 

Od początku epidemii w Polsce odnotowano 3 045 102 potwierdzonych przypadków zachorowań na COVID-19. Zmarło 77 145 osób. 

Dokładnie tydzień temu w środę resort zdrowia informował o 8361 zachorowaniach. Dzisiejsze dane oznaczają wzrost o 2068 przypadków. 

Będzie lockdown?

O tym, że po raz pierwszy w czasie czwartej fali epidemii przekroczyliśmy 10 000 nowych zakażeń, poinformował rano rzecznik rządu. Podobna liczba zakażeń po raz ostatni odnotowywana była pod koniec kwietnia, podczas trzeciej fali epidemii koronawirusa.

Dopytywany o wprowadzanie ograniczeń w związku ze wzrostem liczby zakażeń zwracał uwagę, że sytuacja jest inna niż rok temu m.in. ze względu na to, że wiele osób zostało zaszczepionych przeciw COVID-19 i dlatego mniej osób jest hospitalizowanych przy takiej samej liczbie zakażeń jak przed rokiem.

- Jeżeli chodzi o potencjał wzrostu tych hospitalizacji, to siłą rzeczy jest mniejszy, bo 60 proc. społeczeństwa zostało zaszczepionych - powiedział Müller. Zaznaczył jednak, że nie zmienia to faktu, że w tej chwili "czynnikiem, który będzie brany pod uwagę najbardziej jest liczba hospitalizacji na danym terenie i wydolność systemu zdrowia".

Ile nowych przypadków COVID-19? Bilans zakażeń

We wtorek (2 listopada) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 4 514 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem oraz o śmierci dziewięciu chorych. Na 12 189 łóżek dla pacjentów z COVID-19, zajętych wczoraj było 7 550.

1 listopada nowych zakażeń było 4 894. Najwięcej na Mazowszu, bo aż 1154. Ofiar śmiertelnych tego dnia było 13. Dzień wcześniej - w niedzielę (31 października) - resort zdrowia informował o 7145 nowych zakażeniach (najwięcej znów w woj. mazowieckim - 1768) i dziewięciu zgonach. 

W sobotę (30 października) zakażeń było aż 9798. I to był nowy rekord czwartej fali epidemii koronawirusa. Tego dnia ministerstwo informowało też o 115 ofiarach śmiertelnych. 

Koronawirus w Polsce. Niepokojące prognozy

Naukowcy, zajmujący się matematycznym modelowaniem rozwoju epidemii, nie mają dobrych wiadomości. - W pesymistycznym scenariuszu spodziewamy się dziennie 25 tysięcy stwierdzonych nowych przypadków zakażeń w pierwszej połowie grudnia. W optymistycznym scenariuszu to będzie ok. 15 tysięcy - mówił w TOK FM dr Franciszek Rakowski z UW.

Niepokojące są również prognozy dotyczące liczby zgonów. - W bardziej optymistycznym scenariuszu zakładamy, że będzie ich około 400 dziennie w grudniu i styczniu. W negatywnym mówimy nawet o 700-800 zgonach dziennie - zwracał uwagę ekspert. Niewykluczone, że szczyt czwartej fali epidemii nastąpi w Boże Narodzenie. 

Szczepienia przeciwko COVID-19. Trzecia dawka

Od wczoraj, czyli 2 listopada, na szczepienie przeciw COVID-19 dawką przypominającą mogą już umawiać się wszystkie osoby pełnoletnie, pod warunkiem, że od przyjęcia pełnego szczepienia upłynęło co najmniej 6 miesięcy.

E-skierowanie dla nich wystawione jest automatycznie.

Do tej pory trzecią dawką mogły się zaszczepić tylko osoby powyżej 50. roku życia oraz personel medyczny mający kontakt z pacjentem.

Koronawirus w Polsce. Obostrzenia przedłużone

Aktualne ograniczenia, nakazy i zakazy epidemiczne będą obowiązywały do 30 listopada - przewiduje rozporządzenie Rady Ministrów, które w niedzielę weszło w życie. Przewiduje m.in.: obowiązek utrzymania co najmniej półtorametrowej odległości między pieszymi, z wyjątkiem rodziców i dzieci oraz osób wspólnie zamieszkujących; konieczność noszenia maseczki przykrywającej nos i usta m.in. w autobusie, tramwaju i pociągu, w sklepie, urzędzie i kościele, a także ograniczona liczba miejsc w teatrach i kinach.

Jak podawała ostatnio policja - tylko w niedzielę w całym kraju funkcjonariusze wystawili za brak maseczki prawie 3,9 tys. pouczeń, prawie 1,6 tys. mandatów oraz 125 wniosków o ukaranie.

TOK FM PREMIUM