Ukraińska szczepionka przeciwko COVID-19 testowana na myszach w Polsce. Preparat bazuje na drożdżach

Ukraińska szczepionka przeciw COVID-19 jest testowana na myszach w Polsce - pisze ukraińska redakcja Radia Swoboda. Substancję opracowali lwowscy naukowcy z Narodowej Akademii Nauk Ukrainy w ramach grantu.
Zobacz wideo

Bazujący na drożdżach preparat jest obecnie testowany na immunogenność na myszach w Gdańsku - podaje Radio Swoboda. Jak informuje Andrij Sybirny, stojący na czele lwowskiego Instytutu Biologii Komórkowej, wyniki maj± być gotowe za kilka tygodni.

Następnie mają odbyć się badania w laboratorium w Krakowie na myszach modyfikowanych genetycznie i wrażliwych na koronawirusa. Zwierzętom będzie wstrzyknięty koronawirus, a następnie podany zostanie preparat.

Badania prowadzone s± w Polsce, bo na Ukrainie nie ma odpowiednich laboratoriów - wskazuje Radio Swoboda.

Uważamy, że nasza szczepionka jest efektywna - zaznacza naukowiec. "Czy ta szczepionka trafi do Ukraińców i ochroni ich przed koronawirusem? Wątpią w to nawet jej twórcy" - twierdzi portal. Po potwierdzeniu efektywności na zwierzętach konieczne jest jej testowanie na ludziach, następnie zarejestrowanie i otrzymanie międzynarodowego certyfikatu, co jest wyjątkowo trudne - podsumowuje Sybirny.

IV fala na Ukrainie. Rekordy

Na Ukrainie minionej doby zarejestrowano rekordową liczbę hospitalizacji z powodu COVID-19: do szpitali przyjęto 5935 osób.

W Kijowie znów odnotowano najwyższy od początku pandemii bilans zakażeń i zgonów. We wtorek potwierdzono w kraju 23 393 nowe infekcje, 720 osób zmarło, 11 937 uznano za wyzdrowiałe, a 5935 hospitalizowano z powodu zakażenia albo podejrzenia zakażenia koronawirusem.

TOK FM PREMIUM