Czas na nowe obostrzenia? W piątek zbiera się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego

Niepokojące trendy są kontynuowane, jednak ostatni skok zakażeń być może jest efektem kumulacji badań po dłuższym weekendzie - powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.
Zobacz wideo

Szef MZ podczas konferencji prasowej mówił o obecnej sytuacji epidemicznej w kraju. Ministerstwo Zdrowia podało w czwartek informację o 15 515 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem – najwięcej w trwającej fali epidemii. Zmarło 250 osób z COVID-19.

Minister zdrowia zwrócił uwagę, że mamy do czynienia z dużym skokiem zakażeń. Dynamika zachorowań - jak mówił - z tygodnia na tydzień jest 80-procentowa. - Niestety niepokojące trendy można uznać, że są kontynuowane" - powiedział.

- Z drugiej strony wiemy, że dzisiejszy wynik jest odnotowywany po dłuższym weekendzie, po kilku dniach wolnych, więc być może część tego wyniku jest jednak efektem kumulacji wynikającym z tego, że po dłuższym weekendzie wykonujemy badania - zwrócił uwagę.

Niedzielski przypomniał, że od piątku jest możliwość kierowania na testy również przez lekarzy prywatnych.

Szef MZ zaznaczył, że sytuacja jest bardzo niepokojąca. Przypomniał, że w ostatnim czasie rozmawiał z komendantem KGP na temat zwiększenia rygoru egzekucji noszenia maseczek.

Podczas konferencji prasowej minister zapowiedział, że MZ podejmuje decyzje o otwieraniu kolejnych szpitali tymczasowych i poszerzaniu bazy łóżkowej.

Dodał, że w piątek odbędzie się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, na którym będą miały miejsce dyskusje o następnych podejmowanych krokach.

- Ale w tej chwili najważniejszym zagadnieniem z naszego punktu widzenia jest monitorowanie i śledzenie sytuacji w szpitalach. Mamy w tej chwili ponad 8,5 tys. hospitalizacji. Myślę, że warto przypomnieć, że rok temu było tych hospitalizacji ponad 18,5 tys., co pokazuje różnicę jakościową, jaką czynią szczepienia, jeżeli chodzi o przebieg pandemii w porównaniu z falami poprzednimi - wskazał szef MZ.

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM