Znów rekord IV fali. Niedzielski zdradził nowe dane

- Ostatniej doby potwierdzono 15 900 przypadków zakażenia koronawirusem - powiedział w piątek rano Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Adam Niedzielski był gościem porannej rozmowy w Polskim Radiu 24. Został zapytany o piątkowe dane dotyczące koronawirusa. - Dzisiejszy wynik to 15 900, dynamika zakażeń utrzymuje się na wysokim poziomie - przyznał Niedzielski. 

Szef MZ dodał, że rozpędzanie się czwartej fali jest wolniejsze. - W poprzednim roku szczyt 30 tys. zakażeń mieliśmy 7 listopada. Kluczową sprawą są jednak hospitalizacje, ale mamy zabezpieczoną bazę szpitalną - wskazał Niedzielski.

Co z restrykcjami?

Niedzielski zwrócił także uwagę, że obowiązujące restrykcje dotyczą zapewnienia limitu mniej więcej 75 proc. w rożnych miejscach publicznych. - Problem polega na tym, że one nie są przestrzegane. W ogóle ta ścieżka wzmacniania restrykcji wydaje się mało skuteczna i efektywna w Polsce. Dlatego myślimy o innych rozwiązaniach – powiedział minister zdrowia.

Dodał, że na myśli ma rozwiązania, które w sposób pośredni, ale jego zdaniem bardziej skuteczny, będą mogły wyegzekwować odpowiednie podejście zapewniające bezpieczeństwo.

Niedzielski zwracał też uwagę, że obecna strategia w walce z koronawirusem różni się od poprzednich, m.in. tym, że wcześniej nie było szczepionek, a także procent populacji, który już przechorował covid, był stosunkowo niski. - Teraz te parametry naturalnej odporności są rzędu nawet 70 procent – mówił. - To jest naturalna bariera i widzimy, że ona działa – dodał.

IV fala szaleje 

W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 15 515 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. To był rekord IV fali epidemii w Polsce. W związku z COVID-19 zmarło 250 osób.

Tydzień temu, 29 października, resort zdrowia informował o 9387 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i śmierci 102 chorych na COVID-19. Dwa tygodnie temu, 22 października, nowych przypadków było 5706, zmarło 50 osób.

TOK FM PREMIUM