Koronawirus w Polsce. Niedzielski: Transmisji wirusa jest coraz więcej. Będą szpitale covidowe na stadionach? [6 listopada]
15 190 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 186 ofiar śmiertelnych - takie dane podało Ministerstwo Zdrowia w sobotę 6 listopada. Potwierdzone przypadki są z województw: przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (3470), lubelskiego (1783), śląskiego (1025), podlaskiego (991), łódzkiego (893), wielkopolskiego (856), małopolskiego (854), zachodniopomorskiego (854), dolnośląskiego (853), pomorskiego (718), kujawsko-pomorskiego (713), podkarpackiego (708), warmińsko-mazurskiego (556), świętokrzyskiego (284), lubuskiego (259), opolskiego (229).
Z powodu COVID-19 zmarło 40 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 146 osób.
Liczba zakażonych koronawirusem 3 091 713/77 733 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).
W szpitalach przebywają 9473 osoby z COVID-19, w tym 798 chorych jest podłączonych do respiratorów – podało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. W kraju wolne jest 5569 łóżek covidowych i 568 respiratorów.
Dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 15 042 łóżka i 1366 respiratorów.
Ministerstwo przekazało ponadto, że na kwarantannie przebywa 400 821 osób. Resort podał też, że wyzdrowiało dotąd 2 736 292 zakażonych.
Tydzień temu, 30 października, w szpitalach były 6603 osoby z COVID-19, w tym 545 pacjentów podłączonych do respiratorów.
Jeżeli będziemy mieli do czynienia z najgorszym scenariuszem, to myślę, że w perspektywie dwóch tygodni szpital covidowy na Stadionie Narodowym zostanie uruchomiony – poinformował w sobotę w RMF FM minister zdrowia Adam Niedzielski.
Koronawirus w Polsce. Bilans zakażeń
W piątek Ministerstwo Zdrowia informowało o 15 904 nowych zachorowaniach na COVID-19 - to dotychczasowy rekord jeśli chodzi o przyrost zachorowań podczas czwartej fali epidemii. Zmarło tej doby 152 pacjentów.
Dzień wcześniej - w czwartek (4 listopada) - nowych zakażeń było 15 515, a zgonów aż 250.
W środę (3 listopada) nowych zachorowań było 10 429. Zmarło 124 pacjentów chorych na COVID-19 oraz na COVID-19 i choroby współistniejące. Z kolei dzień wcześniej - we wtorek 2 listopada - nowo wykrytych zakażeń było 4 514, zmarło dziewięciu chorych.
Jeśli chodzi o poszczególne województwa - największy przyrost od kilku tygodni obserwowany jest na Mazowszu oraz na Lubelszczyźnie.
Koronawirus w Polsce. Nowych obostrzeń brak
Mimo rosnącej liczby zachorwań, rząd wstrzymuje się na razie z wprowadzaniem nowych restrykcji covidowych. - W tej chwili nie planujemy wprowadzenia dodatkowych obostrzeń. Raczej będziemy koncentrować się na egzekwowaniu tych, które funkcjonują - potwierdził w piątek wiceszef MZ Waldemar Kraska.
Pytany o ewentualne zamknięcie szkół, wiceszef resortu zdrowia zapewnił, że rząd będzie chciał utrzymać w najbliższym czasie naukę stacjonarną. - Chcemy utrzymać naukę w sposób tradycyjny - mówił Kraska i akcentował przy tym aspekt psychologiczny przebywania dzieci z rówieśnikami w szkole. Kraska przyznał, że w szkołach w woj. lubelskim, mazowieckim i podlaskim pojawiają się ogniska i poinformował, że jest ich obecnie około tysiąca.
Koronawirus w Polsce. Rośnie liczba zajętych łóżek w szpitalach
Oprócz nowych przypadków, rośnie też liczba zajętych łóżek "covidowych" w szpitalach. - Sytuacja wygląda źle. Karetki stoją sznurkiem pod izbami przyjęć. SOR-y nie 'przerabiają' pacjentów - mówiła w TOK FM dr n. med. Grażyna Cholewińska-Szymańska z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie. Punktowała odpowiedzialnych za walkę z pandemią za dezorganizację i wielki chaos.
Jak informował w tygodniu rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz, od wtorku działa już 18 szpitali tymczasowych. Przekształcane są również łóżka w innych szpitalach, by przyjmować pacjentów z COVID-19.
Andrusiewicz mówił też o szczepieniach dzieci przeciwko COVID-19. Jak podał, pierwszych dawek szczepionek dla dzieci w wieku 5-11 lat spodziewamy się w grudniu. Ma to być około miliona dawek.
-
Awantura z Polską to temat numer jeden w Ukrainie. Obrywa się też Zełenskiemu
-
"Zielona granica" w Białystoku. Agnieszka Holland: To, co władza mówi, nie robi na mnie wrażenia. Przeraża mnie coś innego
-
Takiej inwestycji Warszawa jeszcze nie widziała. "Myślę, że urzędnicy się przejęli"
-
Afera wizowa odbija się czkawką na drugim końcu świata. "Osoby zgłaszały problemy"
-
Konfederacja w Katowicach. Pod Spodkiem buczenie. "Niech wiedzą"
- "Czemu rosyjska telewizja mówi do mnie po polsku?". "Doniesienia z putinowskiej Polski" [FRAGMENT KSIĄŻKI]
- Brzetislav Danczak nowym ambsadorem Czech w Polsce. Pokieruje również misją dyplomatyczną w Kijowie
- Były szef PKW: Osób, które nie chcą wziąć udziału w referendum, nie można nazywać wrogami demokracji
- W mediach rządowych bezpłatny czas antenowy tylko dla PiS i Konfederacji. Jeden ważny szczegół
- Ochrona Morawieckiego poturbowała aktywistów klimatycznych na wiecu w Świdniku. Rzecznik komendanta SOP zabrał głos