Czechy, Łotwa, Austria - kolejne kraje wprowadzają ułatwienia dla zaszczepionych. A Polska?

Władze Austrii ogłosiły w piątek, że od poniedziałku osoby niezaszczepione przeciw COVID-19 nie będą miały wstępu do kawiarni, restauracji czy salonów fryzjerskich. Nie będą też mogły uczestniczyć w wydarzeniach z udziałem więcej niż 25 osób ani korzystać z hoteli. Z tych wszystkich usług korzystać będą mogły osoby zaszczepione.
Zobacz wideo

Wprowadzony zostanie czterotygodniowy okres przejściowy, w którym przyjęcie pierwszej dawki szczepionki i wykonanie testu PCR umożliwią wejście do miejsc niedostępnych dla niezaszczepionych - podał rząd w oświadczeniu. Po upływie tego okresu wpuszczani będą tylko w pełni zaszczepieni i ci, którzy niedawno wyleczyli się z zakażenia koronawirusem.

- Dynamika wzrostu zakażeń jest wyjątkowa, a obłożenie łóżek na oddziałach intensywnej terapii rośnie znacznie szybciej, niż się spodziewaliśmy – powiedział w piątek kanclerz Alexander Schallenberg na konferencji prasowej poświęconej nowym obostrzeniom.

Obecnie około 64 proc. mieszkańców kraju jest w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19, co stawia Austrię nisko w rankingu szczepień w krajach Europy Zachodniej - podkreśla Reuters.

Wielu Austriaków jest sceptycznych wobec szczepień przeciw koronawirusowi, a postawę tę wspiera - jak zauważa agencja - skrajnie prawicowa Austriacka Partia Wolności (FPOe), trzecie najsilniejsze ugrupowanie w parlamencie. Górna Austria, kraj związkowy uważany za bastion FPOe, ma najniższy w kraju wskaźnik wyszczepienia przeciw koronawirusowi - podał Reuters.

Łotwa. Będzie można zwolnić z pracy za brak szczepień

Łotewski parlament przyjął ustawę, która umożliwia przedsiębiorcom zwalnianie pracowników odmawiających zaszczepienia się przeciw COVID-19 bądź przejścia na pracę zdalną. W kraju w pełni zaszczepionych jest ok. 61 proc. dorosłych, przy średniej unijnej 75 proc.

Pracodawcy muszą najpierw ustalić, czy zatrudniony może wykonywać swe obowiązki, pracując w domu.

Nowe prawo pozwala pracodawcom zawiesić niezaszczepionego pracownika w obowiązkach bez wynagrodzenia, jeśli odmówi przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19 lub przejścia na pracę zdalną. Będą mogli zwolnić pracowników, jeśli ci się nie zaszczepią w ciągu trzech miesięcy od zawieszenia.

Nowe zasady wejdą w życie 15 listopada; nie obejmą osób, które ze względów medycznych nie mogą przyjąć szczepionki przeciw COVID-19, ani tych, które niedawno przeszły tę chorobę.

Czechy. Karnety narciarskie tylko dla osób z certyfikatem sanitarnym

Przy zakupie karnetów w ośrodkach narciarskich w Czechach trzeba będzie okazać certyfikat sanitarny - zapowiedział w piątek minister zdrowia Adam Vojtiech. W zamkniętych kabinach kolejek linowych obowiązkowe będzie noszenie maseczki typu FFP2.

Kontrolą certyfikatów potwierdzających zaszczepienie się przeciw COVID-19, przejście infekcji lub aktualny, negatywny wynik badania na obecność koronawirusa będzie się zajmować obsługa stacji narciarskich.

Decyzje podjęte na piątkowym posiedzeniu rządu były konsultowane ze Stowarzyszeniem Stacji Narciarskich (AHS) - zapewnił Vojtiech. Szef AHS Libor Knot powiedział, że ośrodki już od zeszłego roku mają szczegółowe instrukcje, przewidujące zaostrzone zasady bezpieczeństwa sanitarnego. Badanie przeprowadzone przez AHS pokazuje, że kontrola certyfikatów nie zniechęci do wyjazdu w góry 56 proc. Czechów, a 17 proc. z nich będzie wolała zrezygnować z wyjazdu.

Czeski rząd zdecydował również w piątek o zmianie przepisów dotyczących wstępu na wydarzenia, w których bierze udział ponad 1000 osób. Można w nich uczestniczyć za okazaniem świadectwa szczepień, dokumentu potwierdzającego przejście zakażenia lub negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Do tej pory wystarczyło przedstawić wynik badania antygenowego, od 22 listopada będzie to musiał być test PCR.

W Polsce pracodawca będzie mógł sprawdzić szczepienie?

W Polsce w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 jest w Polsce 20 mln osób.  W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson&Johnson, są dokładnie 20 018 204 osoby. Trzecią dawkę przyjęło 257 209 osób, a zaś dawkę przypominającą – 934 429 osób - podano na stronach rządowych. Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, podano 39 299 459 dawek.

W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało oficjalnie o 15 904 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarły 152 osoby. W czwartek było 15 515 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, a zmarło aż 250 osób. Z powodu zakażeń zamykają się kolejne szkoły i oddziały szpitalne. Minister zdrowia zapowiedział w poniedziałek projekt ustawy, który ma pozwolić pracodawcy na weryfikację tego, czy pracownik jest zaszczepiony. Według Niedzielskiego ma on zostać skierowany pod obrady rządu i trafić prawdopodobnie na najbliższe posiedzenie Sejmu. O tym jednak, żeby np. z kin, restauracji czy salonów fryzjerskich mogły korzystać tylko osoby zaszczepione, nie ma na razie mowy. 

- W tej chwili nie planujemy wprowadzenia dodatkowych obostrzeń. Raczej będziemy koncentrować się na egzekwowaniu tych, które funkcjonują - poinformował w piątek w TVP1 wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska. Przypomnijmy, że certyfikaty sanitarne od kilku miesięcy obowiązują we Francji i Włoszech. 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM