Koronawirus w Polsce. Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia: blisko 12,5 tys. zakażeń [7 listopada]

W niedzielę 7 listopada resort zdrowia przekazał informację o 12 493 nowych, potwierdzonych zakażeniach koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarły 24 osoby.
Zobacz wideo

Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, najwięcej nowych zakażeń jest w województwie mazowieckim -  2846, lubelskim - 1288 oraz śląskim - 1004. W sumie ostatniej doby przybyło 12 493 zakażonych.

Ostatniej doby w związku z koronawirusem zmarły 24 osoby.

Od marca 2020 roku w Polsce stwierdzono 3 104 220  zakażeń koronawirusem. W tym czasie w zwiazku z COVID-19 zmarło 77 757 chorych.

Koronawirus w Polsce. Premier: Nie rozważamy lockdownu

Mimo rosnącej liczby zachorowań, rząd wstrzymuje się na razie z wprowadzaniem nowych restrykcji covidowych. - W tej chwili nie planujemy wprowadzenia dodatkowych obostrzeń. Raczej będziemy koncentrować się na egzekwowaniu tych, które funkcjonują - potwierdził w piątek wiceszef MZ Waldemar Kraska.

- Rozważamy różnego rodzaju mechanizmy, które mogą zmniejszyć natężenie transmisji wirusa, ale nie rozważamy lockdownu - w sobotę zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, gdy odwiedzał szpital tymczasowy we Wrocławiu.

- Jeżeli będziemy mieli do czynienia z najgorszym scenariuszem, to myślę, że w perspektywie dwóch tygodni szpital covidowy na Stadionie Narodowym zostanie uruchomiony – poinformował z kolei w sobotę w RMF FM minister zdrowia Adam Niedzielski.

Koronawirus w Polsce. Szkoły są miejscem transmisji wirusa

- Rzeczywiście tak jest, że szkoły są takim miejscem, gdzie ta transmisja koronawirusa następuje. Trzeba zważyć i podjąć decyzję, która uwzględnia wszystkie aspekty – poinformował w tym samym wywiadzie Adam Niedzielski, pytany o to, czy w związku z epidemią szkoły powinny być otwarte. W piątek jednak Kraska zapewniał: Chcemy utrzymać naukę w sposób tradycyjny.

Oprócz nowych przypadków, rośnie też liczba zajętych łóżek "covidowych" w szpitalach. - Sytuacja wygląda źle. Karetki stoją sznurkiem pod izbami przyjęć. SOR-y nie 'przerabiają' pacjentów - mówiła w TOK FM dr n. med. Grażyna Cholewińska-Szymańska z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie. Punktowała odpowiedzialnych za walkę z pandemią za dezorganizację i wielki chaos.

Jak informował w tygodniu rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz, od wtorku działa już 18 szpitali tymczasowych. Przekształcane są również łóżka w innych szpitalach, by przyjmować pacjentów z COVID-19.

Andrusiewicz mówił też o szczepieniach dzieci przeciwko COVID-19. Jak podał, pierwszych dawek szczepionek dla dzieci w wieku 5-11 lat spodziewamy się w grudniu. Ma to być około miliona dawek.

Koronawirus w Polsce. Bilans zakażeń

W sobotę, 6 listopada Ministerstwo Zdrowia przekazało informację o 15 190 nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce. W związku z COVID-19 tego dnia zmarło 186 osób.

W piątek Ministerstwo Zdrowia informowało o 15 904 nowych zachorowaniach na COVID-19 - to dotychczasowy rekord jeśli chodzi o przyrost zachorowań podczas czwartej fali epidemii. Zmarło tej doby 152 pacjentów.

Dzień wcześniej - w czwartek (4 listopada) - nowych zakażeń było 15 515, a zgonów aż 250. 

W środę (3 listopada) nowych zachorowań było 10 429. Zmarło 124 pacjentów chorych na COVID-19 oraz na COVID-19 i choroby współistniejące. Z kolei dzień wcześniej - we wtorek 2 listopada - nowo wykrytych zakażeń było 4 514, zmarło dziewięciu chorych. 

Jeśli chodzi o poszczególne województwa - największy przyrost od kilku tygodni obserwowany jest na Mazowszu oraz na Lubelszczyźnie.

Posłuchaj:

TOK FM PREMIUM