Liczba zakażeń koronawirusem na świecie przekroczyła 250 mln. Ponad połowa nowych zakażeń w Europie

Liczba zakażeń koronawirusem na świecie przekroczyła 250 mln, a średnio co trzy miesiące rośnie o kolejne 50 mln - poinformował Reuters, powołując się na własne obliczenia. Agencja zwróciła uwagę, że niektóre kraje Europy Wschodniej notują rekordowe bilanse nowych infekcji.
Zobacz wideo

Z analizy brytyjskiej agencji wynika, że ponad połowę wszystkich nowych zakażeń rejestruje się w Europie, około 1 mln nowych przypadków co cztery tygodnie. Rekordowe liczby infekcji notuje się w Grecji, Rosji i na Ukrainie. Jak zauważa, Reuters, państwa Europy Wschodniej mają jedne z najniższych wskaźników wyszczepienia przeciw COVID-19.

Zgodnie z danymi, które przedstawia codziennie Ministerstwo Zdrowia, do tej pory w Polsce stwierdzono 3 104 220 zakażeń koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło ponad 77 750 osób (dane z 7 listopada).

Pomimo takich doniesień eksperci do spraw zdrowia uważają, że wiele krajów najgorszy okres pandemii ma już za sobą dzięki szczepionkom przeciw COVID-19 i odporności nabywanej w sposób naturalny. Ostrzegają jednak, że nadchodząca zimniejsza pogoda i związane z okresem świątecznym spotkania mogą zwiększyć liczbę zakażeń.

"Uważamy, że do końca 2022 roku uda nam się zapanować nad wirusem (...) znacznie zmniejszyć liczbę poważnych przypadków (COVID-19) i zgonów" - mówiła w ubiegłym tygodniu główna ekspertka Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ds. epidemii Maria Van Kerkhove.

Według danych z portalu Our World in Data, opierających się na zestawieniach i statystykach Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w USA, ponad połowa światowej populacji nie otrzymała dotąd ani jednej dawki szczepionki przeciw COVID-19.

WHO wraz z innymi organizacjami pomocowymi w październiku zaapelowały do przywódców 20 największych gospodarek świata, by utworzyły fundusz opiewający na 23,4 mld dolarów, który ma pomóc zaopatrzyć najbiedniejsze kraje na następne 12 miesięcy w szczepionki przeciw koronawirusowi, testy i leki.

Posłuchaj:

TOK FM PREMIUM