Co daje trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19? Z izraelskiego szpitala wyciekły wyniki badań

Wyniki miały zostać opublikowane dopiero za kilka tygodni, ale już dziś wiadomo, jakie są wnioski z badań przeprowadzonych w Izraelu. Chodzi o skuteczność trzeciej dawki szczepionki przeciwko COVID-19, a konkretnie o preparat firmy Pfizer.
Zobacz wideo

Badania, które przeprowadził izraelski szpital Tel Hashomer, dowodzą, że trzecia dawka szczepionki Pfizera zawiera więcej przeciwciał bardziej skutecznych w zapobieganiu zarażeniu koronawirusem. Wniosek więc jest taki, że trzecia dawka szczepionki Pfizera jest nowym, ulepszonym sposobem ochrony przed zarażeniem w stosunku do poprzednich dwóch dawek - mówi badanie.

Publikację wyników planowana jest w ciągu 2-4 tygodni. Ale o tym, że doszło do wycieku, poinformował w niedzielę program informacyjny Channel 12, cytując osoby zaangażowane w przeprowadzenie badania.

W wyniku innych badań, jeszcze z października przeprowadzonych przez izraelską organizację zdrowia Clalit Health Services, udowodniono, że trzecia dawka szczepionki była skuteczna w 92 proc. w zapobieganiu poważnemu zachorowaniu. Wyniki testów zostały opublikowane w magazynie naukowym "Lancet Medical Journal". Próby zostały przeprowadzone na grupie 728 321 osób, które przyjęły trzecią dawkę, niemal wyłącznie szczepionki firmy Pfizer i na podobnie licznej grupie badanych, którzy przyjęli tylko dwie dawki, przy czym drugą dawkę co najmniej pięć miesięcy wcześniej.

Izrael, prymus szczepień

Izrael to pierwsze państwo, które powszechnie przyjęło szczepienia trzecią dawką. Kampania rozpoczęła się w Izraelu w sierpniu tego roku, najpierw wśród osób powyżej 65 roku życia. Wkrótce szczepienia objęły także resztę obywateli, co prawdopodobnie wpłynęło na koniec czwartej fali koronawirusa.

Izrael jest jednym z najbardziej wyszczepionych społeczeństw. Prawie 4 mln Izraelczyków przyjęło trzecią dawkę szczepionki przeciwko COVID-19, co stanowi ponad 42 proc. populacji kraju. Prawie 67 proc. obywateli Izraela otrzymało przynajmniej jedną dawkę szczepionki. W sobotę potwierdzono 194 nowe przypadki koronawirusa w Izraelu, podczas gdy przed dwoma miesiącami potwierdzano między 5000 a 6000 zakażeń dziennie.

TOK FM PREMIUM