Ile nowych przypadków COVID-19? Nowe dane Ministerstwa Zdrowia [15 listopada]

Koronawirus w Polsce. 9512 - tyle nowych przypadków koronawirusa odnotowano minionej doby. W związku z COVID-19 zmarło 12 osób.
Zobacz wideo

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 9512 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. Najwięcej odnotowano ich w województwach: mazowieckim (2474), śląskim (880), zachodniopomorskim (702), dolnośląskim (660), lubelskim (604), łódzkim (587), małopolskim (570). W związku z COVID-19 zmarło 12 osób.

Dane ujawnił już rano wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Przyznał, że w związku z długim weekendem zapewne "nie odzwierciedlają stanu pandemii w Polsce". 

Ile przypadków COVID-19? Jak szybko przybywa chorych?

W niedzielę 14 listopada poinformowano o 14 442 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło 46 osób.  W sobotę 13 listopada resort poinformował o 14 292 nowych potwierdzonych przypadkach zakażeń koronawirusem. Jednocześnie z powodu COVID-19 zmarło aż 266 osób. MZ podało, że w ciągu doby wykonano ponad 68,9 tys. testów na obecność SARS-CoV-2, w tym 32,6 tys. testów antygenowych.

Dzień wcześniej, w piątek 12 listopada, nowych przypadków było nieco mniej - niecałe 13 tys. W czwartek, który w Polsce był dniem wolnym od pracy i świętem państwowym, ministerstwo podało informację o ponad 19 tys. nowych zakażeń.

Ważność certyfikatu covidowego przedłużona. Warunkiem przyjęcie trzeciej dawki

Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o przedłużeniu ważności certyfikatów covidowych dla osób, które przyjęły przypominającą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19. Oznacza to, że certyfikaty będą ważne rok od daty podania zastrzyku.

Jak podaje resort zdrowia, dawkę przypominającą, nazywaną często trzecią dawką szczepionki, przyjęło w Polsce dotąd 1,2 mln osób. I to właśnie w ich przypadku ważność certyfikatów zostanie przedłużona o rok. Minister Adam Niedzielski stwierdził, że dodatkowe szczepienie jest "na tyle istotne dla budowy naszej odporności, że pozwoliliśmy sobie nie czekać na decyzję na poziomie całej Unii Europejskiej".

Koronawirus w Niemczech. Zła sytuacja w Bawarii

Tygodniowa zapadalność (na 100 tys. mieszkańców) wynosi w Bawarii 455, w niektórych powiatach przekracza poziom 1000. Wyższy poziom odnotowuje się tylko w słabo wyszczepionych Turyngii i Saksonii. Średnia dla całych Niemiec to ok. 264.

Na terenie Bawarii sytuacja pandemiczna "od tygodni zbliża się do szczytu: coraz wyższa zachorowalność, szpitale znajdują się już na granicy, są liczne zgony - wylicza portal Merkur. Niemieckie Ministerstwo Zdrowia potwierdziło, że od przyszłego tygodnia zasada 2G (wstęp dla zaszczepionych i ozdrowieńców) będzie obowiązywać niemal w całej Bawarii.

- Obecna sytuacja jest niezwykle dramatyczna i niepokojąca - poinformował bawarski minister zdrowia Klaus Holetschek. - Tylko dzięki konsekwentnym ograniczeniom, takim jak 2G, możemy skutecznie chronić nasz system opieki zdrowotnej przed jeszcze bardziej dramatycznym obciążeniem - dodał.

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM