PiS zgłasza projekt ustawy umożliwiającej sprawdzenie, czy pracownik jest zaszczepiony

- Zgłaszamy projekt ustawy umożliwiającej sprawdzenie przez pracodawcę, czy pracownik jest zaszczepiony. Projekt zgłosi grupa posłów PiS - powiedział w środę Czesław Hoc, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz wideo

Czesław Hoc powiedział, że projekt ustawy składa się trzech filarów. - Przedsiębiorca będzie mógł poprosić o certyfikat zaszczepienia pracownika i jeśli nie będzie pracownik zaszczepiony, to będzie mógł zreorganizować pracę, np. przenieść takiego pracownika do działu tam, gdzie nie będzie miał styczności z klientami - opisał pierwszy filar projektu.

Drugi dotyczy podmiotów leczniczych. - Szef każdego podmiotu leczniczego, np. hospicjum, będzie mógł dać zarządzenie o obowiązku zaszczepienia swojego pracownika - powiedział Hoc. Dodał, że jeśli pracownik nie zaszczepi się, "będzie mogło się to wiązać z restrykcjami w postaci zwolnienia z pracy".

Hoc powiedział też o trzecim kluczowym elemencie projektu. - Jeśli przedsiębiorstwo wykaże certyfikat, że całe przedsiębiorstwo, wszyscy pracownicy są zaszczepieni, uzyska specjalny przywilej - nie będą go dotyczyć żadne restrykcje - wyjaśnił.

Pytany o to, na jakim etapie są prace nad projektem, wyraził nadzieję, że będzie bardzo szybko procedowany na posiedzeniu Sejmu 1-2 grudnia.

Projekt będzie musiała poprzeć również opozycja

Projekt ustawy umożliwiającej weryfikację szczepień pracowników przez pracodawcę rząd zapowiadał już od dawna. Do końca nie było jednak wiadomo, czy i kiedy rzeczywiście wpłynie on do Sejmu. 

Adam Niedzielski ponad dwa tygodnie temu mówił, że projekt jest i lada moment zajmie się nim rząd. Minister zdrowia przekonywał, że jest to jedna z propozycji na walkę z pandemią i rosnącą liczbą zachorowań w czasie czwartej fali. Z drugiej strony media podawały, że nie ma dla niego większości w samym PiS.

Co ważne - projekt będzie musiał uzyskać poparcie również części opozycji, o sprzeciw wobec niego zapowiada koalicjant PiS - Solidarna Polska. Weryfikacja szczepień przez pracodawców to tylko jeden ze sposobów na ograniczanie fali zakażeń. Dzięki tym przepisom pracodawca ma zyskać możliwość takiej reorganizacji pracy swojej firmy, by oddzielić chorych i niezaszczepionych od innych pracowników.

TOK FM PREMIUM