Ile nowych przypadków COVID-19? Kolejny rekord zakażeń. Najwięcej na Mazowszu [18 listopada]

18 listopada resort zdrowia poinformował o 24 882 nowych zakażeniach koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarły 370 osób. Od początku pandemii w Polsce stwierdzono 3 279 787 zakażeń. Zmarło 79 994 osób.
Zobacz wideo

Najwięcej nowych zakażeń jest w województwie mazowieckim - 5109 oraz na Śląsku - 2529 i w Wielkopolsce 1919.

Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, 195 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Od marca 2020 roku w Polsce stwierdzono 3 279 787 zakażeń. Zmarło 79 994 osób.

Dzisiejsze dane ujawnił już wcześniej wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Przekazał też, że minionej doby wykonano w Polsce prawie 100 tys. testów. - To jedna z większych liczb w ciągu ostatnich tygodni. To cieszy, że ludzie chcą się badać, chcą być pewni, czy są zakażeni, czy też nie - ocenił. - Widzimy, że nowych przypadków, ale i osób objawowych przybywa. To ma efekt - pojawiają się kolejne osoby z COVID-19 w polskich szpitalach, w ciągu ostatniej doby przybyło prawie 400 nowych. Hospitalizowane jest 15 713 osób - dodał.

Pytany, dlaczego liczba zgonów jest tak wysoka, Kraska powiedział, że jest to przedmiotem analiz. - Ten temat był poruszany na ostatniej Radzie Medycznej. Wszyscy eksperci - profesorowie, którzy także na co dzień pracują w polskich szpitalach - podkreślają, że pacjenci zgłaszają się zdecydowanie za późno, najczęściej w dziesiątej dobie zakażenia, gdy objawy są dramatyczne - wskazał.

Ile przypadków COVID-19? Jak szybko przybywa chorych?

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę (17.11) o 24 239 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarły 463 osoby. Tak wielu zgonów nie odnotowano jeszcze w czasie IV fali koronawirusa.

We wtorek 16 listopada odnotowano 16 590 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarły 282 osoby. W poniedziałek 15 listopada Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 9512 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło 12 osób. Jednocześnie wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przyznał, że w związku z długim weekendem zapewne "nie odzwierciedlają stanu pandemii w Polsce".

PiS zgłasza projekt ustawy umożliwiającej sprawdzenie, czy pracownik jest zaszczepiony

Projekt ustawy umożliwiającej weryfikację szczepień pracowników przez pracodawcę rząd zapowiadał już od dawna. Do końca nie było jednak wiadomo czy i kiedy rzeczywiście wpłynie on do Sejmu.

Adam Niedzielski ponad dwa tygodnie temu mówił, że projekt jest i lada moment zajmie się nim rząd. Minister zdrowia przekonywał, że jest to jedna z propozycji na walkę z pandemią i rosnącą liczbą zachorowań w czasie czwartej fali. Z drugiej strony media podawały, że nie ma dla niego większości w samym PiS.

Ostatecznie w środę złożenie poselskiego projektu takiej ustawy zapowiedział poseł PiS Czesław Hoc. Sejm ma się nim zająć na początku grudnia.

Co ważne - projekt będzie musiał uzyskać poparcie również części opozycji, o sprzeciw wobec niego zapowiada koalicjant PiS - Solidarna Polska. Weryfikacja szczepień przez pracodawców to tylko jeden ze sposobów na ograniczanie fali zakażeń. Dzięki tym przepisom pracodawca ma zyskać możliwość takiej reorganizacji pracy swojej firmy, by oddzielić chorych i niezaszczepionych od innych pracowników.

Ograniczenia dla niezaszczepionych niezgodne z prawem? Prof. Bodnar wyjaśnił

- Uważam, że to jest ten moment, kiedy władza powinna wprowadzać rozwiązania, które ograniczą skalę pandemii - ocenił w Poranku Radia TOK FM prof. Adam Bodnar. Były Rzecznik Praw Obywatelskich przypomniał, że o takich rozwiązaniach dyskutuje się od miesięcy. Chodzi np. o przepisy, które pozwalałby właścicielom restauracji, kin, teatrów na sprawdzanie certyfikatów szczepień. Zdaniem Bodnara tego typu rozwiązania "byłby też motywacją dla ludzi, żeby się szczepić".

Przeciwnicy wprowadzania obostrzeń używają m.in. argumentu, że takie ograniczenia byłby niezgodne z polskim prawem.  Co na to były Rzecznik Praw Człowieka?

- Chcę podkreślić, że tego typu regulacje mogą być zgodne z konstytucją - powiedział Adam Bodnar. - Kiedy się waży różne wartości, z jednej strony jest wartość wolności jednostki, a z drugiej: zdrowia publicznego rozumianego w kontekście kolejnych śmierci dziesiątek tysięcy obywateli, to ta druga wartość może przeważyć za tym, by iść w kierunku takich rozwiązań - wyjaśnił gość TOK FM.

Koronawirus. Na horyzoncie jest V fala. Jak będzie wyglądać?

O tym, że przed nami kolejna fala pandemii koronawirusa mówił w TOK FM dr Franciszek Rakowski, który zajmuje się tworzeniem matematycznych modeli rozwoju epidemii.

- Tylko, że ona będzie wyglądała inaczej niż pierwsza, druga czy trzecia, kiedy całe społeczeństwo było podatne na wirus. Teraz obserwujemy falę mieszaną. Mamy jakieś 25 proc. społeczeństwa, czyli 10 milionów osób bez przeciwciał, oni najczęściej chorują. Do tego dochodzą zakażenia osób po szczepieniu lub tych, które przechorowały. Kolejna fala będzie zatem dotyczyły osób, które już jakiś kontakt z tym koronawirusem miały. Przez to najprawdopodobniej będzie miała mniejszy wpływ na najważniejsze współczynniki, takie jak liczba hospitalizacji i zgonów - wyjaśnił ekspert.

Lek na COVID-19. Kiedy będzie w Polsce?

Uczestniczymy w przetargach w sprawie wszystkich leków przeciw COVID-19, które Unia Europejska będzie kupować. Obecnie mamy zakontraktowany Molnupiravir, będzie on dostępny w Polsce prawdopodobnie w połowie grudnia - powiedział w rozmowie z PAP rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Komitet ds. Leków dla Ludzi (CHMP) Europejskiej Agencji Leków (EMA) wydał w zeszłym tygodniu ocenę dwóch leków przeciw COVID-19: Ronapreve i Regkirona. Agencja zaleciła dopuszczenie do obrotu w Europie obu preparatów. Z prób klinicznych wynika, że stosowanie Ronapreve i Regkirona we wczesnym stadium zakażenia SARS-CoV-2 znacząco obniża ryzyko hospitalizacji i ciężkiego przebiegu chorób.

Komitet EMA zaleca zatwierdzenie użycia Ronapreve dla dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia (pod warunkiem, że pacjent waży więcej niż 40 kg), w sytuacjach zwiększonego ryzyka ciężkiego przechorowania Covid-19. Lek powinien być podawany chorym, którzy nie potrzebują terapii tlenowej.

Stosowanie Regkirona zarekomendowano tylko dla dorosłych pacjentów, w takiej samej sytuacji jak w przypadku Ronapreve, który jest produkowany przez amerykańską firmę Regeneron Pharmaceuticals i szwajcarski koncern Roche. Regkirona opracowała firma Celltrion z Korei Południowej.

Rzecznik MZ pytany przez PAP o to, kiedy preparaty te będą dostępne w Polsce, odpowiedział, że Polska uczestniczy w przetargach w sprawie wszystkich leków, które Unia Europejska będzie kupować, także tych dopuszczonych w czwartek przez EMA.

- Na dzień dzisiejszy mamy zakontraktowany Molnupiravir. Rekomendacja EMA w sprawie Molnupiraviru ma być w przyszłym tygodniu, będzie on dostępny w Polsce prawdopodobnie w połowie grudnia - przekazał Andrusiewicz. - Poza tym, że uczestniczymy w przetargach unijnych, to rozmawiamy też oddzielnie z producentami - dodał.

Posłuchaj:

TOK FM PREMIUM