Koronawirus. Ponad 23 tys. przypadków nowych zachorowań i znów bardzo dużo zgonów [20 listopada]

20 listopada resort zdrowia poinformował o 23 414 nowych zakażeniach koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarły 382 osoby.
Zobacz wideo

Najwięcej nowych zachorowań odnotowano na Mazowszu (4836). Na drugim miejscu znalazł się Śląsk (2285), a na trzecim Wielkopolska (1797). Pozostałe przypadki dotyczą województw: dolnośląskiego (1721), małopolskiego (1635), lubelskiego (1437), kujawsko-pomorskiego (1384), zachodniopomorskiego (1332), łódzkiego (1286), pomorskiego (1258), podkarpackiego (1087), warmińsko-mazurskiego (785), podlaskiego (743), lubuskiego (608), opolskiego (595), świętokrzyskiego (425).

Ponadto 200 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z powodu COVID-19 zmarło ostatniej doby 112 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 270 osób. Łącznie to 382 osoby.

Ile przypadków COVID-19? Jak szybko przybywa chorych?

19 listopada Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 23 242 nowych zakażeniach koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarły 403 osoby.

18 listopada resort zdrowia poinformował o 24 882 nowych zakażeniach koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarły 370 osoby.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę (17.11) o 24 239 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarły 463 osoby. Tak wielu zgonów nie odnotowano jeszcze w czasie IV fali koronawirusa.

Dlaczego nie ma obostrzeń?

Rząd cały czas nie decyduje się na wprowadzenie nowych obostrzeń. - Mamy dwa scenariusze – jeden zakłada szczyt czwartej fali pandemii w ciągu dwóch tygodni w granicach 25-30 tys. zakażeń dziennie, drugi odsuwa apogeum w czasie na pierwszą połowę grudnia z pułapem 35-40 tys. przypadków. Jest mało prawdopodobne, abyśmy mieli święta Bożego Narodzenia zakłócone covidem i dodatkowymi restrykcjami – mówił Adam Niedzielski.

Ze słowami ministra zdrowia nie zgadzał się dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19. – Rząd postanowił, że nie będzie walczył z pandemią. Nie chce wykonywać żadnych działań prewencyjnych, żeby ograniczyć szerzenie się wirusa. Jesteśmy zdani na siebie – przyznał gość TOK FM i dodał, że nie wie dlaczego, rząd postanowił być w kwestii pandemii "całkowicie bierny".

Grzesiowski podkreślał, że w żadnym kraju na świecie "nie prowadzi się obserwacji naturalnego przebiegu pandemii", jak czynią to polskie władze. – To zaniechanie, w którym nie widać żadnego wzorca. Każdy wie, jak wygląda choroba zakaźna, która szerzy się drogą kropelkową. Przy wariancie delta jedna osoba zaraża przeciętnie od pięciu kolejnych. Przyrost zakażeń będzie zatem następował, bo to jest naturalna konsekwencja obecności wirusa w środowisku – wyjaśniał lekarz.

Dlatego – jego zdaniem – jeśli społeczeństwu zostawi się wybór, jak chronić się przed wirusem w ramach szczepień i maseczek, to ludzie podświadomie wybiorą najwygodniejsze rozwiązania. – Czyli nie będą się szczepić, ani nosić masek. Tutaj rząd też jest bierny. Co z resztą ochrony zdrowia poza COVID-19? Zamienia się łóżka w szpitalach, a co z całą resztą pacjentów? Jestem tym zdruzgotany – przyznał ekspert NRL.

Brak restrykcji ukłonem w stronę zaszczepionych? "Nieakceptowalne"

Zdaniem ministra zdrowia, niewprowadzanie dodatkowych restrykcji covidowych to "ukłon w stosunku do osób zaszczepionych". Te słowa oburzyły profesora Krzysztofa Tomasiewicza. - Taki sposób myślenia jest nieakceptowalny - ocenił w TOK FM członek Rady Medycznej przy premierze Mateuszu Morawieckim.

- Jaki to jest ukłon w stronę zaszczepionych, jeżeli wiemy, że osoby niezaszczepione będą szerzyły tego wirusa. A przecież osoby zaszczepione też mogą się zakazić, one przejdą to zakażenie łagodniej, ale ono powoduje określone problemy. Nie tylko zdrowotne, ale też np. związane z absencją w pracy - wyjaśniał prof. Tomasiewicz.

- Proszę pamiętać, że mówimy mniej więcej o połowie społeczeństwa, która się nie zaszczepiła. Tyle osób jest narażonych na te zakażenia i potencjalnie na śmierć - dodał ekspert.

TOK FM PREMIUM