Koronawirus. Dziewięć razy więcej zgonów wśród niezaszczepionych niż zaszczepionych. Włoski raport

Wskaźnik zgonów na COVID-19 wśród osób niezaszczepionych jest dziewięć razy wyższy, niż u tych, którzy przyjęli dwie dawki preparatu w ciągu ostatnich sześciu miesięcy - poinformował włoski Instytut Służby Zdrowia. We Włoszech w sobotę - kolejny dzień z rzędu - zanotowano skok liczby zakażeń.
Zobacz wideo

W analizie danych opublikowanej przez włoski Instytut Służby Zdrowia odnotowano, że na 100 tys. osób notuje się siedem zgonów ludzi w pełni zaszczepionych i 65 wśród tych, którzy nie przyjęli żadnej dawki. W przypadku tych, którzy zostali zaszczepieni więcej niż pół roku temu, jest to 11 zgonów na 100 tys. osób.

W sobotę Ministerstwo Zdrowia Włoch poinformowało o śmierci kolejnych 49 osób na COVID-19 i wykryciu minionej doby ponad 11,5 tys. nowych zakażeń koronawirusem w 574 tys. testów. Dzień wcześniej było o 1000 infekcji mniej. W szpitalach przebywa ponad 4700 chorych, w tym 512 na intensywnej terapii. Liczbę aktywnych obecnie przypadków zakażenia szacuje się na 143 tys.

W Polsce w sobotę ministerstwo zdrowia poinformowało o 23 414 nowych zakażeniach koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarły 382 osoby.

Fałszywe przepustki sanitarne. Śledztwo

Prokuratura w Rzymie i Mediolanie wszczęła śledztwo w sprawie pojawienia się w sprzedaży w internecie fałszywych przepustek sanitarnych. Postępowanie ma na celu ustalenie sprawców ich rozpowszechnienia oraz nabywców.

18. sobotę z rzędu odbyły się we włoskich miastach manifestacje przeciwników obowiązku przepustek COVID-19, czyli Green Pass.

Do napięć z policją doszło na placu przed katedrą w Mediolanie, gdzie kilkaset osób próbowało sforsować bariery i przejść w pochodzie przez centrum. Takich manifestacji w centrach miast zabroniło niedawno MSW. Oburzenia protestami nie kryją właściciele sklepów w centrum stolicy Lombardii. W wypowiedziach dla telewizji RAI podkreślali, że z powodu blokady ulic handlowych nie mają w weekend klientów i to w gorącym okresie przedświątecznym. "Jak długo można to tolerować?" - pytali.

W Rzymie około 3 tys. osób manifestowało na terenie antycznego stadionu Circus Maximus. Mimo tłoku nikt nie miał maseczki. "To symbole ucisku" - mówili o nich uczestnicy wiecu. Media informują, że w Wiecznym Mieście niektóry manifestanci posługiwali się symbolami faszystowskimi i nazistowskimi.

Włochy to - przypomnijmy - pierwszy kraj w Europie, który zimną 2020 roku zaczął zmagać się z potężną pierwszą falą koronawirusa.

TOK FM PREMIUM