Minister zdrowia zabrał głos ws. projektu posłów PiS, który dotyczy szczepień pracowników

Zgłoszony przez posła Hoca projekt równorzędnie traktuje zaszczepienie, test i status ozdrowieńca - napisał minister zdrowia Adam Niedzielski, nawiązując do projektu umożliwiającego pracodawcy zdobywanie wiedzy o zaszczepieniu pracowników.
Zobacz wideo

Minister zdrowia na Twitterze odniósł się do zgłoszonego przez posła Czesława Hoca (PiS) projektu, w myśl którego pracodawca będzie mógł sprawdzać, czy pracownik jest zaszczepiony.

"Proponowany projekt równorzędnie traktuje zaszczepienie, test i status ozdrowieńca. Oznacza to, że osoby niezaszczepione będą mogły potwierdzać swoje bezpieczeństwo epidemiczne testem" – napisał.

Było to nawiązanie do tweeta posła Hoca, dotyczącego projektu ustawy pozwalającej przedsiębiorcom "uniknąć negatywnych skutków epidemii, w tym masowych zakażeń pracowników i konieczności zamknięcia firmy".

Posłowie PiS Czesław Hoc i Paweł Rychlik poinformowali w środę, że do Sejmu trafi poselski projekt ustawy pozwalający pracodawcy na zweryfikowanie, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID-19. Zgodnie z projektowanymi przepisami, jeśli pracownik nie będzie zaszczepiony, to przedsiębiorca będzie mógł zreorganizować pracę, np. przenieść takiego pracownika do działu, gdzie nie będzie miał styczności z klientami.

W sprawie projektu nie ma zgody w Zjednoczonej Prawicy, bo nie mają zamiaru go poprzeć posłowie Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry. Także Paweł Kukiz, który wraz z kilkoma posłami Kukiz'15 wspiera od dawna PiS, zapowiedział, że za projektem posłów Prawa i Sprawiedliwości nie zagłosuje.

Na razie nie wiadomo, czy projekt w ogóle będzie procedowany - część posłów PiS, którzy go poparli, w czwartek zaczęli swoje podpisy zaczęli wycofywać.

DOSTĘP PREMIUM