"70 proc. zakażonych koronawirusem to ludzie do 50. roku życia". Apel rzecznika MZ: Nie leczmy się w domu

Z danych z ostatniego tygodnia wynika, że zdecydowanie zwiększyła się liczba pacjentów w sile wieku i młodych, trafiających do szpitali - poinformował rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Przekazał też, że znacznie zwiększyła się liczba wyjazdów karetek do chorych.
Zobacz wideo

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś o 12 334 nowych zakażeniach koronawirusem oraz o śmierci w związku z COVID-19 zmarło ośmiu osób. Choć dane - tradycyjnie w poniedziałek - były niższe, niż w poprzednich dniach, to i tak odnotować trzeba wzrost o ponad 3 000 przypadków, licząc tydzień do tygodnia.

- Z danych z ostatniego tygodnia wynika, że zdecydowanie zwiększyła się liczba pacjentów w sile wieku i młodych, trafiających do szpitali. Dzisiaj pacjenci do 50. roku życia stanowią 70 proc. osób zakażających się - poinformował rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.

O rosnącej liczbie zakażeń świadczą też dane dotyczące wyjazdów karetek. Jak mówił rzecznik resortu zdrowia, znacząco wzrosła liczba wyjazdów do wszystkich przypadków. Ostatniej doby tylko do podejrzenia COVID-19 ratownicy wyjeżdżali 1800 razy. - 1200 to wyjazdy do pacjentów z obniżoną saturacją, oznacza to, że pacjenci, którzy zmierzają do szpitala to niejednokrotnie osoby, które podłączamy do tlenu, ale też do respiratora. To jest obraz, dlaczego statystyka zgonów w Polsce jest dużo wyższa - stwierdził Andrusiewicz.

Rzecznik dodał, że karetki zabierają często osoby z saturacją 70-80, a pierwsze testy na koronawirusa są wykonywane przez ratowników medycznych. - Apel cały czas ten sam: nie leczmy się sami w domu, testujmy się - apelował Andrusiewicz.

Posłuchaj:

DOSTĘP PREMIUM