Szczepienia przeciw grypie. Ważna decyzja ministra zdrowia

- Osoby pełnoletnie od wtorku mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciw grypie - poinformował na briefingu prasowym rzecznik prasowy resortu zdrowia Wojciech Adrusiewicz.
Zobacz wideo

Rzecznik zaznaczył, że nie ma dużego zainteresowania grup, które mają refundowane szczepienia przeciw grypie, "stąd też szybka decyzja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i uruchomienie  szczepień dla osób w wieku 18 plus".

Szczepienia przeciwko grypie za darmo. Od kiedy?

Jak podał Andrusiewicz, bezpłatnie będzie się można zaszczepić przeciwko grypie już od jutra (wtorek, 23 listopada). 

Kto będzie mógł się zaszczepić? Według informacji rzecznika - "każdy, kto ukończył osiemnasty rok życia". - Może pójść do przychodni, która jest punktem szczepień i poprosić o zaszczepienie przeciw grypie. Nie ma powodów, by POZ odmawiał, bo jest ponad 1 mln szczepionek dostępnych w tej chwili w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych i te szczepionki na bieżąco można przekazywać - zapewnił.

W zrealizowanym w pierwszej połowie listopada badaniu CBOS 9 proc. ankietowanych zadeklarowało, że zaszczepiło się przeciw grypie, a kolejne 9 proc. przekazało, że planuje się zaszczepić.

Ankietowani, którzy w tym sezonie najczęściej deklarują, że już zaszczepili się przeciwko grypie, to osoby zaliczające się do grupy "średni personel, technicy", w której skład wchodzą m.in. pielęgniarki, podoficerowie i policjanci (26 proc.).

Zdaniem CBOS można przypuszczać, że są to przede wszystkim osoby wykonujące zawody medyczne, funkcjonariusze lub żołnierze i inne grupy zawodowe, którym przysługują bezpłatne szczepionki.

Relatywnie wysoki poziom deklaracji zaszczepienia się lub zamiaru zaszczepienia się w tym sezonie zanotowano też wśród emerytów (po 13 proc.). Częściej niż ogół dorosłych Polaków szczepili się także badani zaliczający się do kadry kierowniczej i specjalistów z wyższym wykształceniem (12 proc., w tej grupie są m.in. nauczyciele i lekarze), a co dziesiąty ankietowany z tej grupy deklaruje, że zamierza się w tym sezonie zaszczepić. Zaszczepiony jest również co dziesiąty badany pełnoletni uczeń lub student.

CBOS podnosi, że odsetek zaszczepionych przeciwko grypie rośnie wraz z wielkością miejscowości zamieszkania (od 6 proc. wśród mieszkańców wsi do 15 proc. w grupie zamieszkujących miasta co najmniej półmilionowe). Podobnie jest też z planami dotyczącymi szczepień przeciwko grypie. Z deklaracji badanych wynika ponadto, że na tle pozostałych respondentów wyższym poziomem wyszczepienia przeciwko grypie charakteryzuje się też grupa osób z wyższym wykształceniem i w wieku 65 plus (po 14 proc.).

TOK FM PREMIUM