20-22 stopnie, nie więcej. Rozkręcanie kaloryfera jesienią i zimą nie służy naszej skórze
- Suche powietrze w pomieszczeniu może bardzo nasilać świąd skóry i ją wysuszać - mówi dr Elżbieta Szymańska, dermatolożka z Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie, i radzi, aby w tym czasie, kiedy grzeją kaloryfery, często wietrzyć pomieszczenia, korzystać z nawilżaczy, choćby takich nakładanych na kaloryfery.
Jak podkreśla ekspertka, bardzo ważne jest utrzymywanie umiarkowanych temperatur, bo skóra atopowa nie lubi wysokiej temperatury w pomieszczeniu. - Starajmy się, aby to było 20-22 stopnie, nie więcej, bo wtedy skóra będzie bardziej swędziała - mówi dr Szymańska.
A co warunkami na zewnątrz? Jak podkreśla dermatolożka, z jednej strony wilgoć panująca jesienią jest korzystna dla skóry, jednak wilgoć to także pleśń unosząca w powietrzu, zwłaszcza w niedalekiej odległości od lasów czy parków. W takiej sytuacji wilgoć i pleśń mogą pogarszać samopoczucie u osób z atopowym zapaleniem skóry, szczególnie atopią w zakresie układu oddechowego (katar sienny lub astma).
Posłuchaj całej rozmowy dr Elżbiety Szymańskiej z Ewą Podolską:
Mróz z kolei zwiększa przesuszenie skóry i sprzyja mikrourazom i mikropęknięciom. - Niektóre osoby nawet bez cech atopii zimą w obrębie rąk mają tzw. wyprysk zimowy wyglądający jak alergia kontaktowa, skóra przesusza się, pęka - mówi rozmówczyni Ewy Podolskiej i dodaje, że w takiej sytuacji może pomóc noszenie rękawiczek i natłuszczanie skóry.
Podstawą pielęgnacji skóry atopowej, szczególnie w okresie jesienno-zimowym jest regularna aplikacja emolientów. Chronią one przed wysychaniem naskórka nawilżając i tworząc film lipidowy. Przywracają też odpowiednie pH skóryi chronią ją przed większością szkodliwych czynników pojawiających się w okresie jesienno-zimowym.
Jak podsumowuje dr Elżbieta Szymańska, każda pora roku ma swoje wady i zalety dla atopika, ale jeśli pacjent jest świadomy czynników pogarszających jego stan, to potrafi sobie poradzić. - Ważne jest to, żeby mieć pewne nawyki, jeśli chodzi o środowisko zewnętrzne i pamiętać o odpowiednim zabezpieczaniu skóry.
Więcej o atopowym zapaleniu skóry w następnych odcinkach Sezonu na zdrowie - wydaniu specjalnym poświęconym zdrowej skórze. Nowe odcinki w listopadzie pojawiają się we wtorki.