Donald Tusk spotkał się z Radą Medyczną. "Rząd abdykował w sprawie pandemii" - podsumował

- Rząd nic nie robi. Rząd abdykował. Rząd stchórzył przed pandemią. Taki obraz wyłania się z ostatnich miesięcy, a także z moich rozmów z członkami Rady Medycznej - mówił na konferencj w środę przewodniczący PO. Donald Tusk spotkał się z lekarzami. Poinformował też, że Borys Budka weźmie udział w spotkaniu z marszałek Elżbietą Witek ws. pandemii.
Zobacz wideo

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej spotkał się w środę z członkami Rady Medycznej działającej przy premierze Morawieckim. Poinformował o tym w mediach społecznościowych, a następnie zorganizował konferencję prasową. Wystąpienie zaczął od przypomnienia dzisiejszych (24 listopada) koronawirusowych danych. W środę resort zdrowia poinformował o ponad 28 tys. nowych zachorowań. To "rekord" jeśli chodzi o czwartą falę epidemii w Polsce. - Nie możemy tej sprawy zostawić bez reakcji - stwierdził Tusk.

- Dziś marszałek Elżbieta Witek zdecydowała się zaprosić liderów klubów parlamentarnych na rozmowy o pandemii. Od wielu miesięcy powtarzam, że jesteśmy gotowi wesprzeć działania rządu, które mają rekomendację Rady Medycznej - mówił dalej szef PO.

Jak dodał, zdecydował się spotkać z Radą Medyczną, ponieważ rząd "nigdy nie informował o powodach, dla których nie mówi opinii publicznej, jakie są rekomendację Rady i dlaczego ich nie wprowadza". - Wyszła na jaw okrutna prawda. Otóż konkluzje, jakie zapadają na spotkaniach Rady, nie są uwzględniane przez rząd i to od bardzo dawna - mówił szef PO.

Jak podkreślił, medycy apelowali głównie o to, by "odpolityzować" zarządzanie pandemią i przekazać tę kwestię w ręce specjalistów - lekarzy, epidemiologów.

"Rząd abdykował"

- Rząd nic nie robi. Rząd abdykował. Rząd stchórzył przed pandemią. Taki obraz wyłania się z ostatnich miesięcy, a także z moich rozmów z członkami Rady Medycznej - grzmiał na konferencji Tusk.

- Ta abdykacja rządu i nic nierobienie to jest niestety najbardziej tragiczny koszt, jaki możemy sobie wyobrazić. To są te najbardziej tragiczne statystyki, jeśli chodzi o umieralność. Dlatego wzywam - i nie chodzi tu o uznanie czy respekt dla naszych pomysłów - chodzi o to, by rząd zaczął podejmować decyzje. I będzie mógł liczyć na nasze wsparcie, jeśli te decyzje będą rekomendowane przez medyków - podkreślił szef PO.

Były premier poinformował, że przedstawiciel Platformy - Borys Budka - uda się na środowe spotkanie z marszałek Witek. Jak mówił, będzie na nim żądał tego, by rząd pokazał opinii publicznej rekomendacje Rady Medycznej. - Ja je mam. Borys Budka też je ma, więc jeśli odmówią, to my je pokażemy - powiedział Donald Tusk.

DOSTĘP PREMIUM