Minister Niedzielski: Sytuacja epidemiczna jest niebezpieczna

Sytuacja epidemiczna jest niebezpieczna. W ciągu tego tygodnia lub przyszłego nastąpi apogreum IV fali. W kolejnych powinien następować spadek zakażeń - mówił w środę minsiter zdrowia Adam Niedzielski.
Zobacz wideo

- Dzisiejsze wyniki to powyżej 28 tys. zakażeń, 18 tys. hospitalizacji. To są liczby, które wzmagają niepokój i oznaczają, że wkraczamy w sferę testowania wydolności systemu opieki zdrowotnej - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski. - Sytuacja, która teraz mam miejsce jest niebezpieczna. W naszym przekonaniu w najbliższym czasie będziemy mieli do czynienia z apogeum IV fali zakażeń - dodał.

Minister podał, że przewidywania mówią, że jeśli szczyt będzie w tym tygodniu, to średni poziom zakażeń będzie wynosił ok. 25 tys., zaś jeśli apogeum będzie w przyszłym tygodniu, to zakażeń będzie w przedziale 30-35 tys. - Według naszych prognoz te dwa scenariusze powinny oznaczać, że w kolejnych tygodniach będziemy obserwowali już spadki - mówił Niedzielski, zastrzegając, że to jeden z możliwych rozwojów sytuacji, a pandemia już wiele razy pokazywała, że potrafi zaskoczyć przebiegiem i charakterystyką. - Ze scenariuszem braku spadku zakażeń także musimy się liczyć - zaznaczył.

Niedzielski poinformował, że w zależności od tego, z jakimi scenariuszami będziemy mieli do czynienia - czy będzie apogeum i spadek, czy apogeum i utrzymywanie się wysokiej liczny - podejmowane będą dalsze decyzje.

- W przypadku, jeśli nie będziemy mieli sygnałów, które mówią o tym, że osiągamy apogeum i mamy do czynienia z perspektywą spadków, to na pewno wdrażane instrumenty będą musiały przewidywać zwiększanie restrykcji i dalsze kroki związane m.in. z tym, by limity, które obowiązują teraz miały bardziej dolegliwą postać - zapowiedział szef MZ. - Ten scenariusz będzie oznaczał, że być może na początku grudnia będziemy musieli podejmować takie decyzje - ostrzegł.

DOSTĘP PREMIUM