Szczepienia dzieci od 5. roku życia. Jest decyzja Komisji Europejskiej

Komisja Europejska ostatecznie zatwierdziła decyzję o udostępnieniu szczepionki przeciwko COVID-19 dla dzieci od 5. do 11. roku życia. Kiedy takie szczepienia będą możliwe w Polsce? Głos zabrał rzecznik Minsterstwa Zdrowia.
Zobacz wideo

Decyzja Komisji Europejskiej jest następstwem rekomendacji, jaką już w czwartek wydała Europejska Agencja Leków. EMA, po wnikliwej analizie, wydała zgodę na szczepienia osób od 5. roku życia przeciwko koronawirusowi, uznając, że korzyści ze stosowania Comirnaty u dzieci w wieku 5-11 lat przewyższają ryzyko, szczególnie w przypadku chorób zwiększających ryzyko ciężkiego przebiegu Covid-19.

Dzieci mają być szczepione preparatem Comirnaty (Pfizer). Stosowana u nich dawka ma być niższa  (10 µg) od tej, którą otrzymuje młodzież od 12 lat i osoby dorosłe (30 µg). Niemniej jednak - dzieci również mają dostać ją w dwóch dawkach, w odstępstwie trzech tygodni. 

"Najczęstsze działania niepożądane u dzieci w wieku od 5 do 11 lat są podobne do tych u osób w wieku 12 lat i starszych; obejmują m.in. zmęczenie, ból głowy, zaczerwienienie i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia, ból mięśni i dreszcze" - informowali w czwartek przedstawiciele Europejskiej Agencji Leków.

Według Agencji, skuteczność preparatu Comirnaty obliczono u prawie 2000 dzieci w wieku od 5 do 11 lat, u których nie wystąpiły objawy wcześniejszego zakażenia. "Dzieci te otrzymywały szczepionkę lub placebo (zastrzyk pozorowany). Spośród 1305 dzieci otrzymujących szczepionkę u trzech rozwinął się Covid-19 w porównaniu z 16 z 663 dzieci, które otrzymały placebo. Oznacza to, że w tym badaniu szczepionka była w 90,7 proc. skuteczna w zapobieganiu objawowemu Covid-19 (chociaż rzeczywisty wskaźnik mógł wynosić od 67,7 proc. do 98,3 proc.)" - podała Europejska Agencja Leków.

Szczepienia w Polsce już w połowie grudnia

O szczepienia dzieci od 5. roku życia w Polsce pytany był w piątek na briefingu rzecznik Ministerstwa Zdrowia. - My jesteśmy przygotowani na to, żeby już od przyszłego tygodnia, od poniedziałku, wystawiać e-skierowania dla dzieci 5 lat wzwyż - poinformował Wojciech Andrusiewicz. Nadmienił jednak, że nie są to te same szczepionki, które przyjmują dorośli (jest mniejsza dawka), w związku z czym trzeba na ich dostawy jeszcze poczekać.

- Pierwsze takie szczepionki mają przyjść do nas w połowie grudnia. Czynimy starania, by to stało się szybciej - powiedział. Rzecznik zapowiedział również, że resort zdrowia, wraz z Ministerstwem Edukacji i Nauki przygotuje odpowiednią kampanię informacyjną skierowaną do rodziców młodszych dzieci, by przekonać ich, że szczepienia są bezpieczne i zachęcić do tego, by zaszczepili swoje pociechy.

O szczepieniach dzieci w TOK FM opowiadała Małgorzata Solecka - posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM