Nu - nowy wariant koronawirusa. "Musimy kupić sobie czas"
W Botswanie zidentyfikowano nowy wariant koronawirusa, który zdołał przedostać się do RPA i Hongkongu. Chodzi o wariant B.1.1529, który prawdopodobnie zostanie nazwany szczepem "nu". Mnogość jego kolców i potencjał do mutacji wywołują poważne zaniepokojenie naukowców. Nowy wariant koronawirusa B.1.1.529 - który pierwotnie wykryto na południu Afryki - jest już też w Europie. Pierwszy przypadek tej odmiany odnotowano w Belgii, o czym poinformował tamtejszy minister zdrowia.
Wariant może uciec spod odpowiedzi immunologicznej zarówno tych co przechorowali covid, ale też tych zaszczepionych.
- Nie należy panikować - uspokajał trochę Bartosz Fiałek, lekarz, specjalista w dziedzinie reumatologii w rozmowie w audycji "A teraz na poważnie". Miał jednak pewne propozycje.
- Już teraz jako Polska powinniśmy podjąć bardzo dokładną merytoryczną dyskusję na temat działań, które mogłyby ograniczyć ryzyko wwiezienia wariantu do Polska, tak jak zrobiła to Wielka Brytania, zamykając możliwość wlotu do kraju z południa Afryki, z RPA, Namibii, Botswany. Właśnie z uwagi na bardzo dużą zakaźność tego wariantu - mówił lekarz.
Dziennikarz TOK FM zauważył, że prędzej czy później ten wariant dotrze do nas. Tutaj lekarz się z nim zgodził. - Patrząc na ewolucję tej pandemii, widzimy, że wariant brytyjski - fala, która miała miejsce wiosny, teraz mamy wariant indyjski delta wyparł alfę, faktycznie istnieje prawdopodobieństwo, że on może rozlać się i wyprzeć wariant delta - tłumaczył ekspert na antenie TOK FM.
Nowy wariant może omijać odporność, bo ma aż 32 mutacje w różnych rejonach, czyli - jak tłumaczył lekarz - "tyle nagłych zmian w swoim materiale genetycznym, że szczepionki i formy leczenia mogą być nieskuteczne". - Nie jest dobrze, ale to nie jest czas żeby panikować, ale żeby podnieść nadzór epidemiologiczny - podkreślił jeszcze raz gość TOK FM. W ten sposób można by zyskać czas i dać szansę na wyprodukowanie nowych szczepionek zaktualizowanych.
Lekarz zaznaczył, że "nie wiemy na sto procent, czy wariant nie reaguje na szczepionkę", ale z punktu badań laboratoryjnych wynika duże prawdopodobieństwo, że tak będzie.
Tymczasem Bruksela proponuje wstrzymanie lotów z państw południowej Afryki - zapowiedziała szefowa Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen. Zakaz przyjazdów z RPA, Lesoto, Botswany, Zimbabwe, Mozambiku, Namibii i Eswatini już ogłosiły włoskie i niemieckie władze. Szefowa KE przypomniała też, że umowy UE z producentami szczepionek mówią, że szczepionka musi być natychmiast dostosowywana do nowych wariantów, gdy tylko się pojawią.
-
"Janusz Kowalski nawet gatunków zbóż nie odróżnia". Były minister punktuje: Premier kpi sobie z rolnictwa
-
PiS z Konfederacją będą rządzić po wyborach [Sondaż Ipsos dla TOK FM i OKO.press]
-
Katolicka "sekta" w Częstochowie. "Wieczorem wybuchały krzyki dzieci, płacz i odgłosy uderzeń"
-
Putin słaby jak nigdy? Ekspert przekonany. "On co rano kombinuje, kto go dzisiaj chce zaciukać"
-
Skazany za napaść na Polaków w Rimini domaga się ponownego procesu
- Zmiana czasu na letni. To już tej nocy. Ważne ostrzeżenie
- Klimatyczna bomba tyka i "może nas wessać". "Robimy sobie ten kryzys za własne pieniądze"
- Urlop z powodu siły wyższej. Zmiany w Kodeksie pracy dadzą pracownikom dodatkowe dwa dni wolnego
- PiSowska inżynieria dusz, pociąg w kościele i zepsuta kapusta, czyli Babciu - przepraszam. [603. Lista Przebojów TOK FM]
- Wielka Orda i jej "Mieszko", Glińscy, Nikitin i inni. Od wschodniej Ukrainy, aż po dalekie Indie.