Belgia. Pierwszy przypadek wariantu nu koronawirusa w Unii Europejskiej

Nowy wariant koronawirusa B.1.1.529 - który pierwotnie wykryto na południu Afryki - jest już w Europie. Pierwszy przypadek tej odmiany odnotowano w Belgii, o czym poinformował tamtejszy minister zdrowia.

- Mamy pierwszy potwierdzony przypadek tego wariantu u osoby, która wróciła z zagranicy. 22 listopada otrzymała pozytywny wynik testu i nie była zaszczepiona.

O nowym wariancie koronawirusa jeszcze dziś (będą rozmawiać eksperci Światowej Organizacji Zdrowia. Zdaniem lekarzy, nowa odmiana może być bardziej bardziej zakaźna od wariantu delta i odporna na szczepionki.

Europa reaguje na nowy wariant koronawirusa

Od północy z piątku na sobotę w Niemczech wchodzi obowiązek odbycia 14-dniowej kwarantanny po powrocie z Republiki Południowej Afryki – poinformował w piątek federalny minister zdrowia Jens Spahn. Minister zaapelował także o dobrowolne poddanie się izolacji tych podróżnych, którzy powrócili z zagrożonego regionu Afryki w ciągu ostatnich kilku dni.

Spahn poinformował w piątek na Twitterze: „Niemcy ogłoszą m.in. RPA jako obszar nowego wariantu wirusa. Wchodzący w życie dzisiejszej nocy przepis stanowi, że linie lotnicze będą mogły przywozić jedynie Niemców do Niemiec, a 14-dniowa kwarantanna będzie dotyczyć wszystkich podróżnych, także osoby zaszczepione. (…) Przy wjeździe do kraju zachowajmy ostrożność. Niepokoi nas nowo odkryty wariant #B11529, dlatego działamy proaktywnie i zawczasu. Ostatnią rzeczą, której nam teraz brakuje, byłoby przywiezienie nowej mutacji, sprawiającej jeszcze więcej problemów".

Zgodnie z nowym przepisem niemieckiego rządu RPA jest uznawana za obszar występowania niebezpiecznego wariantu koronawirusa. Od północy z piątku na sobotę ma zacząć obowiązywać zakaz lotów. Do Niemiec z RPA będą mogli przylecieć wyłącznie obywatele Niemiec lub osoby mające pozwolenie na pobyt stały w Niemczech.

Zakazem tym mają zostać objęte także inne kraje sąsiadujące z RPA, ale "nie osiągnięto jeszcze konkretnego porozumienia co do tego, które kraje zostaną włączone do tego zakazu" – wyjaśnił Spahn, cytowany przez RND. Inne kraje, np. Wielka Brytania, umieściły na liście krajów niebezpiecznych RPA, Namibię, Botswanę, Zimbabwe, Lesotho i Eswatini.

- UE rozważa jeszcze bardziej radykalne środki, w tym całkowite zatrzymanie ruchu lotniczego między Europą a południową częścią Afryki. W takim przypadku żaden samolot z południowej Afryki nie byłby dopuszczony do lądowania w Europie, a Niemcy powracający do kraju musieliby wlecieć tylko przez kraje trzecie – wyjaśnia RND.

- Tylko UE może legalnie nakazać wstrzymanie ruchu lotniczego – wyjaśnił w piątek Spahn i dodał, że "niemieckie przepisy są na razie wystarczające".

Szefowa KE wezwała do zawieszenia połączeń lotniczych

Wiadomość o nowym wariancie koronawirusa jest bardzo niepokojąca - przekazała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w wydanym w piątek oświadczeniu. Jak dodała, rozmawiała z naukowcami i producentami szczepionek, którzy podzielają jej obawy.

- Trzeba zaszczepić się jak najszybciej, jeśli jeszcze się tego nie zrobiło. I należy postępować zgodnie ze znanymi zasadami, aby się chronić - dodała.

Wskazała, że mutacje mogą prowadzić do pojawiania się bardziej zaraźliwych wariantów wirusa, zdolnych do szybkiego rozprzestrzenienia się po świecie.

Szefowa KE wezwała do zawieszenia połączeń lotniczych do miejsc, w których wykryto nowy wariant koronawirusa. - Wszystkie podróże lotnicze do tych krajów powinny zostać zawieszone, dopóki nie będziemy lepiej rozumieć niebezpieczeństwa stwarzanego przez ten nowy wariant – powiedziała.

Szefowa KE przypomniała też, że umowy UE z producentami szczepionek mówią, że szczepionka musi być natychmiast dostosowywana do nowych wariantów, gdy tylko się pojawią.

TOK FM PREMIUM