Szczepionki będą skuteczne przeciwko omikronowi? Ekspertka: Pojawiły się bardzo dobre informacje

Omikron ma niespotykaną konstelację zmian w genotypie, czyli około 50. Dlatego WHO od razu zakwalifikowała go jako niepokojący. Jednak producenci szczepionek mają dla nas dobre wiadomości - mówiła w TOK FM prof. Agnieszka Szuster Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Omikron, czyli nowy i niepokojący wariant koronawirusa może być już w Niemczech i Czechach. Tamtejsze laboratoria właśnie sprawdzają tę możliwość. W związku z pojawieniem się nowego, agresywnego wariantu koronawirusa, czeski rząd przyjął nowe regulacje, związane z podróżami. Odradził Czechom podróże do afrykańskich krajów, w tym m.in. do RPA i Bostwany. Zakazuje również wjazdu do Czech osobom, które w ciągu ostatnich 14 dni przebywały na terytorium tych krajów dłużej niż 12 godzin. Obywatele Czech mogą wrócić do kraju, ale obowiązuje ich kwarantanna i muszą przeprowadzać testy.

W TOK FM prof. Agnieszka Szuster Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie tłumaczyła, dlaczego ten wariant koronawirusa wywołuje aż tak duże zaniepokojenie. – Ma niespotykaną konstelację zmian w genotypie, czyli około 50. Dlatego WHO od razu zakwalifikowała go jako niepokojący – mówiła ekspertka.

Naukowcy obawiają się, że ten wariant może omijać uodpornienie zarówno w wyniku szczepienia, jak i wcześniejszego zakażenia. Prof. Szuster-Ciesielska mówiła, że nawet gdyby tak było, to dobra informacja jest taka, że nowoczesne szczepionki typu mRNA mogą szybko dostosować się do walki z nowym przeciwnikiem. – Pojawiała się bardzo dobra informacja ze strony firmy Moderna, która bardzo szybko odpowiedziała na pojawienie się nowego wariantu. Ona przewidywała, jakiego rodzaju mutacje koronawirusa mogą się pojawić. W tej chwili ma dwóch kandydatów na dawkę przypominającą, która uwzględnia część mutacji z omikronu. Tu reakcja była natychmiastowa – wskazywała gościni TOK FM.

Jak mówiła dalej, to właśnie wielka przewaga nowoczesnych szczepionek mRNA nad tymi klasycznymi. – Moderna twierdzi, że szybko może przygotować wakcynę uwzględniającą omikron. Takie badania mogą potrwać od 60 do 90 dni, a potem preparat można testować klasyczne. Ta możliwość szybkiej modyfikacji jest ogromną zaletą szczepionek mRNA – podsumowała prof. Szuster-Ciesielska.

Nowy wariant koronawirusa wykryto w RPA. W odpowiedzi na tę informację, niektóre z państw wprowadziły zakaz lotów z krajów afrykańskich. Władze RPA oświadczyły, że to zbyt surowa kara za wykrycie nowego wariantu koronawirusa.

TOK FM PREMIUM