Wiceminister zdrowia: Ponad 13 tys. nowych zakażeń koronawirusem

Ponad 13 tys. nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 18 osób zakażonych COVID-19 - wiceminister zdrowia Waldemar Kraska ujawnił dane dotyczące koronawirusa.

Tydzień temu (22 listopada) resort zdrowia informował o o 12 334 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. W związku z COVID-19 zmarło 8 osób.

Wiceszef resortu zdrowia podkreślił, że rośnie liczba hospitalizowanych pacjentów. Poinformował, że w szpitalach przebywa ponad 20,5 tys. pacjentów z COVID-19. W ciągu ostatniej doby przybyło do nich ponad 400 osób z koronawirusem.

Kraska zaznaczył, że na oddziałach intensywnej terapii znajduje się natomiast ponad 1800 osób. - Są to osoby bardzo ciężko chore, wymagają pomocy respiratorowej - ocenił.

Odnosząc się do nowych danych epidemicznych, Kraska wskazał, że "w porównaniu do ubiegłego tygodnia to niewielki wzrost, o ok. 6 proc.". - Są to dane z weekendu, więc musimy podchodzić do nich z pewną dozą ostrożności - dodał wiceszef MZ.

Omikron. Zbierze się rządowy zespół

Wiceszef MZ pytany w Polsat News o nową mutację koronawirusa - omikron, podkreślił, że "jest ona bardzo poważną sytuacją". - Zresztą wszystkie kraje podchodzą  do nowej mutacji bardzo poważnie. Tak samo Polska przygląda się jej uważnie - dodał.

Kraska poinformował też, że w poniedziałek o godz. 14 zbierze się zespół ds. badań genomu i mutacji wirusa SARS-CoV2. Zespół działa w Ministerstwie Zdrowia od 10 maja.

Przekazał, że zespół obradował też w ubiegłym tygodniu. - Także rozmawialiśmy o tej sytuacji, bo jest dość dynamiczna, jeżeli chodzi o pojawienie się nowej mutacji - podkreślił.

Wiceszef resortu zdrowia poinformował, że w poniedziałek o godz. 11 odbędzie się posiedzenie sztabu kryzysowego. - Na pewno będziemy się pochylali nad różnymi rozwiązaniami. Bo sytuacja jest inna niż jeszcze kilkanaście dni temu - powiedział Kraska.

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM