Minister zdrowia o omikronie. "Kwarantanna dla przyjeżdżających z krajów, w których wykryto ten wariant"

Będziemy chcieli wprowadzić obowiązek kwarantanny dla przyjeżdżających z krajów, gdzie odnotowano mutację omikron. Z kwarantanny ma zwalniać szczepienie lub test - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.
Zobacz wideo

Niedzielski, pytany w Radiu Plus w kontekście pojawienia się nowej mutacji omikron o ewentualne obostrzenia, podkreślił, że "jesteśmy w trudnej sytuacji". - Mamy przeciętną liczbę zakażeń na poziomie 23 tys. Szpitale są obłożone, musimy likwidować normalne miejsca leczenia, otwierać łóżka covidowe - ocenił.

- Pojawienie się takiego elementu, który mógłby spowodować, że zamiast oczekiwanego przesilenia, będziemy mieli przyspieszenie, to jest gamechanger. Zmienia to ocenę sytuacji w sposób fundamentalny - wskazał Niedzielski.

Szef MZ stwierdził, że nie można ignorować obecnej sytuacji epidemicznej. - Przeanalizujemy sytuację pod kątem uszczelnienia granic. To jest oczywiste, że taka decyzja musi być podjęta - przekazał Niedzielski.

Jak dodał, przyjeżdżający z krajów, gdzie odnotowano mutację omikron będą poddawani kwarantannie. - Pracujemy nad pełną listą takich państw - oświadczył Niedzielski. Podkreślił, że z kwarantanny będzie zwalniał test i szczepienie, "chociaż nie do końca wiemy, jaka jest interakcja szczepień z nową mutacją".

Niedzielski pytany, czy wspomniany obowiązek kwarantanny wejdzie w życie od początku grudnia, potwierdził. - Trzeba działać bardzo pilnie, dlatego uszczelnienie granicy będzie od początku grudnia" - poinformował.

Omikron. Zbierze się rządowy zespół

Wiceszef MZ Waldemar Kraska pytany w Polsat News o nową mutację koronawirusa - omikron, podkreślił, że "jest ona bardzo poważną sytuacją". - Zresztą wszystkie kraje podchodzą  do nowej mutacji bardzo poważnie. Tak samo Polska przygląda się jej uważnie - dodał.

Kraska poinformował też, że w poniedziałek o godz. 14 zbierze się zespół ds. badań genomu i mutacji wirusa SARS-CoV2. Zespół działa w Ministerstwie Zdrowia od 10 maja. Przekazał, że zespół obradował też w ubiegłym tygodniu. - Także rozmawialiśmy o tej sytuacji, bo jest dość dynamiczna, jeżeli chodzi o pojawienie się nowej mutacji - podkreślił.

Wiceszef resortu zdrowia poinformował, że w poniedziałek o godz. 11 odbędzie się posiedzenie sztabu kryzysowego. - Na pewno będziemy się pochylali nad różnymi rozwiązaniami. Bo sytuacja jest inna niż jeszcze kilkanaście dni temu - powiedział Kraska.

WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że pełne zrozumienie nowego wariantu koronawirusa może zając do kilku tygodni. O nowym wariancie mają dzisiaj rozmawiać ministrowie zdrowia grupy G7, w której przewodnictwo sprawuje obecnie Wielka Brytania. Rząd Japonii ogłosił w poniedziałek, że od wtorku granice będą zamknięte dla zagranicznych przyjezdnych w związku z rozprzestrzenianiem się na świecie nowego wariantu koronawirusa o nazwie omikron. Wcześniej na taki krok zdecydowały się władze Izraela.

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM