Od 1 grudnia możliwe nowe obostrzenia. "Omikron może być takim game changerem pandemii"

- Omikron może być takim game changerem pandemii - powiedział w radiowym wywiadzie minister zdrowia Adam Niedzielski i nie wykluczył wprowadzenia obostrzeń epidemicznych.
Zobacz wideo

Od 11 trwa specjalne sztabu kryzysowego dotyczące m.in. kwestii wariantu omikron. - Zaprosiłem do tego sztabu zarówno ministra Saczkę, czyli Głównego Inspektora Sanitarnego, jak i pana Grzegorza Juszczyka, czyli szefa Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - mówił jeszcze przed spotkaniem szef MZ Adam Niedzielski.

Na posiedzeniu sztabu analizowana ma być możliwość uszczelnienia granic. Niedzielski podał, że chciałby, aby wszyscy przyjeżdżający z krajów, w których już pojawił się omikron - byli poddawani kwarantannie, z której zwolnienie będzie możliwe po szczepieniu lub uzyskaniu negatywnego wyniku testu. 

Oprócz tego, jak mówił Niedzielski w Radiu Plus, od początku grudnia planowane jest wprowadzenie dodatkowych obostrzeń. Pytany, o jakie konkretnie ograniczenia chodzi, szef MZ podkreślił, że do momentu posiedzenia sztabu nie chce ujawniać żadnych informacji.

- Zamknięcie szkół nie wchodzi w grę, raczej myślimy o takich ruchach, które będą wyraźnym sygnałem mówiącym o tym, że rośnie ryzyko, bo pojawiło się w otoczeniu nowe zagrożenie w postaci omikrona - stwierdził minister. - Omikron może spowodować, że zamiast oczekiwanego przesilenia pandemii będziemy mieli przyspieszenie. To ewidentnie nie jest sytuacja, którą można ignorować. Omikron może być takim game changerem pandemii - dodał.

Na pytanie, czy chodzi np. o wprowadzenie limitu osób, które mogą wejść do niektórych miejsc, Niedzielski odparł: "Na przykład limity, ale to musimy sobie dzisiaj przemyśleć dokładnie".

Z kolei na godz. 14 wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapowiedział posiedzenie zespołu ds. badań genomu i mutacji wirusa SARS-CoV-2, który działa w Ministerstwie Zdrowia. Zespół ten został powołany w maju 2021 roku. Zajmuje się monitorowaniem sytuacji epidemiologicznej wariantów wirusa SARS-CoV-2. Prowadzi molekularny nadzór epidemiologicznego nad COVID-19 i proponuje rozwiązania legislacyjne, by go usprawnić. Przewodniczącym zespołu jest wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, a członkami eksperci z zakresu zdrowia publicznego, inspekcji sanitarnej i zdrowia publicznego.

Omikron w coraz większej liczbie państw

Omikron - nowy wariant koronawirusa - pojawia się już w coraz większej liczbie państw. W Europie pierwsze przypadki potwierdzono m.in. w Belgii, Danii, HolandiiNiemczechWielkiej Brytanii czy we Włoszech. W poniedziałek (29 listopada) o wykryciu pierwsze przypadku poinformowali także Czesi.

Japonia jako drugi kraj na świecie (po Izraelu) ogłosiła w poniedziałek zamknięcie granic w związku z nowym wariantem. Wiele państw wprowadza bardziej restrykcyjne obostrzenia.

 - Moim zdaniem jest to najbardziej istotny wariant, jaki się do tej pory pojawił. Różni się tym, że wirus zmutował jednocześnie w bardzo wielu miejscach - powiedział w TOK FM prof. Andrzej Fal, prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego. - Otóż omikron, w stosunku do pierwotnego [wariantu], ma 50 mutacji. Większość z nich w obrębie słynnego kolca, czyli tej części, która odpowiada za penetrację wirusa do komórki człowieka. Co każe się spodziewać, że jego zakaźność będzie istotnie różna od poprzednich, choć nie wiemy jeszcze dziś, czy będzie niższa czy wyższa, ale na pewno będzie różna - dodał profesor.

DOSTĘP PREMIUM