Duda: Nie wyobrażam sobie przymusowych szczepień w Polsce. Niezaszczepionych mają zachęcić sms-y

Czwarta fala pandemii jest falą niezaszczepionych. - W Polsce ponad 90 proc. osób, które są hospitalizowane z powodu zakażenia, to osoby, które nie były szczepione - mówił prezydent Andrzej Duda. Jednocześnie podkreślił, że Polacy są narodem, który ma poczucie wolności, stąd pomysł przymusowych szczepień przeciw COVID-19 określił: "ciężka sprawa".
Zobacz wideo

Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek wziął udział w spotkaniu prezydentów krajów Grupy Wyszehradzkiej w Budapeszcie. Rozmowy dotyczyły m.in. walki z pandemią koronawirusa. Wydano wspólne oświadczenie, które ma zachęcić obywateli do szczepień. - W Polsce ponad 90 proc. osób, które są hospitalizowane z powodu zakażenia, to osoby, które nie były szczepione - mówił Duda. Jak podkreślił, osoby przebywające w szpitalu w związku z COVID-19, które zostały zaszczepione, są tam z powodów chorób współistniejących, a inni zaszczepieni przechodzą chorobę w sposób lekki.

Na konferencji prasowej po spotkaniu trzej przywódcy zapytani zostali, czy wyobrażają sobie wprowadzenie w swoich krajach obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19. - Muszę państwu powiedzieć, że - znając podejście moich rodaków, takie poczucie wolności - nie wyobrażam sobie, żeby w Polsce można było wprowadzić przymusowe szczepienia - odparł prezydent Duda. 

Prezydent zaapelował jednocześnie, aby się szczepić i podejść do sprawy "jak najrozsądniej, rozważając wszystkie za i przeciw, patrząc na to, jaka jest sytuacja". 

Duda poinformował, że w apelu dotyczącym szczepienia chodzi o życie i zdrowie współobywateli, ale też o normalne funkcjonowanie społeczeństw i gospodarek.

SMSy mają zachęcić Polaków do szczepień

Oprócz apeli do szczepień w Polsce mają zachęcać także smsy. Wszyscy niezaszczepieni, którzy mają aktywowane Internetowe Konto Pacjenta otrzymali dziś z Ministerstwa Zdrowia SMS-a o treści:

"UWAGA: Zapisz się już dziś na szczepienie przeciw COVID. W swoim IKP znajdziesz eskierowanie. Na osoby zaszczepione nie jest nakładana kwarantanna".

Wysyłka SMS-ów rozpoczęła się dziś (poniedziałek 29.11) o godzinie 10.00. Sms-a tej treści powinno otrzymać 900 tys. osób.

- Czwarta fala epidemii jest falą niezaszczepionych, dlatego podejmujemy kolejne działania, by dotrzeć z informacją o szczepieniach do jak najszerszej grupy osób. Chcemy wykorzystać wszystkie możliwości, stąd dzisiejsza akcja sms-owa nie będzie ostatnią. Przymierzamy się również do wysyłki wiadomości tekstowych zachęcających do szczepień do osób kończących kwarantannę - tłumaczy minister zdrowia dr Adam Niedzielski.

Dzisiejsza wysyłka to kolejna akcja SMS-owa Ministerstwa Zdrowia. Dotychczas MZ wysłało 15,5 mln smsów z informacją o szczepieniach dawką przypominającą po 6 miesiącach od pełnego wyszczepienia oraz 5 mln wiadomości do osób w wieku 50 plus, które mogą zaszczepić się po 5 miesiącach.

TOK FM PREMIUM