Koronawirus. Minister zdrowia podał dzisiejszą liczbę nowych zakażeń i zgonów

19 100 nowych zakażeń koronawirusem i około 500 zgonów spowodowanych COVID-19 - szef resortu zdrowia Adam Niedzielski ujawnił dzisiejsze dane dotyczące koronawirusa.
Zobacz wideo

Adam Niedzielski o dane dotyczące koronawirusa był pytany w TVN24. Przyznał, że ostatniej doby potwierdzono 19 100 zakażeń. - W stosunku do poprzedniego tygodnia to blisko 5-procentowy spadek. To pierwszy dzień od początku czwartej fali, gdzie jest zmniejszenie zakażeń. To by wskazywało, że apogeum było w zeszłym tygodniu. To pierwszy sygnał, będziemy patrzyli na kolejne - mówił w TVN24 Niedzielski. 

Dodał, że resort poinformuje dzisiaj o około 500 zgonach w związku z COVID-19. - Z poprzednich fal wiemy, że najpierw jest apogeum liczby zakażeń, później apogeum liczby hospitalizacji. (...) Potem mamy apogeum liczby zgonów - tłumaczył.

Szef MZ w rozmowie w TVN24 zwrócił uwagę, że nowy wariant koronawirusa może spowodować przyspieszenie nadejścia V fali epidemii, która może wystartować z wyższego poziomu - np. 20 tys. przypadków zakażeń.

Zaznaczył, że o nowym wariancie omikron jeszcze mało wiemy i potrzebne są dokładne badania laboratoryjne dotyczące jego charakterystyki.

Niedzielski pytany, jak nowy wariant może wpłynąć na rozwój epidemii, stwierdził, że "na pewno omikron jest tak zwanym gamechangerem". - Czyli te wszystkie prognozy, które mówiły, że z jednej strony apogeum pojawi się najpóźniej do połowy grudnia, że będzie miało poziom - w zależności od scenariusza - od 25 do 40 tys. zakażeń, to oczywiście się kompletnie zmienia i trzeba dokonać rewizji - powiedział minister.

Dlatego - jak dodał - zaistniała konieczność wprowadzenia "alertowych obostrzeń".

DOSTĘP PREMIUM