Atopowe zapalenie skóry: Diagnoza i co dalej? Jak wygląda leczenie AZS i czy można uniknąć maści ze sterydami?

Czy można uniknąć stosowania sterydów w leczeniu stanów zapalnych w atopowym zapaleniu skóry i dlaczego nie trzeba się ich bać, jeśli są konieczne? Kiedy trzeba włączyć leki przeciwhistaminowe albo antybiotyki? Czy AZS można wyleczyć raz na zawsze? Ewa Podolska rozmawia z dermatolożką dr Elżbietą Szymańską z Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie.

Jak podkreśla dr Elżbieta Szymańska, dermatolożka z Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie, w leczeniu atopowego zapalenia skóry najważniejsza jest terapia skojarzona, czyli połączenie leczenia farmakologicznego (różnego rodzaju maści i tabletki), właściwej pielęgnacji skóry oraz eliminowania (albo wraz z eliminowaniem) szkodliwych czynników zewnętrznych.  - Tylko takie skojarzone działanie jest w stanie wyeliminować objawy chorobowe albo w sposób istotny je zmniejszyć.

Posłuchaj całej rozmowy na temat możliwości leczenia atopowego zapalenia skóry:

Diagnoza i co dalej? 

W pierwszym etapie trzeba skupić się na właściwej pielęgnacji. Jak podkreśla dermatolożka, czasem może się okazać, że pacjent stosujący preparaty odtwarzające płaszcz lipidowy (nawilżające i natłuszczające skórę) może uniknąć wystąpienia objawów klinicznych. 

Jeśli takie postępowanie okaże się jednak niewystarczające, w drugim etapie należy wkroczyć z lekami. - W zależności od ciężkości przebiegu choroby (możemy mieć postać łagodną, umiarkowaną albo ciężką) lekarz dobierze ścieżkę leczenia - mówi dr Szymańska i dodaje, że w przypadku postaci łagodnej i umiarkowanej najczęściej wystarcza leczenie miejscowe preparatami sterydowymi lub za pomocą nowszych leków - inhibitorów kalcyneuryny, które wykazują właściwości przeciwzapalne jak steryd, ale bez objawów ubocznych sterydów. Mimo stosowania leków, nadal należy codziennie dbać o właściwą pielęgnację – łagodną higienę i stosowanie balsamów emolientowych, odtwarzających płaszcz lipidowy.

Skąd się bierze "sterydofobia"?

Rozmówczyni Ewy Podolskiej podkreśla, że w przypadkach przyjmowania sterydów pacjenci boją się objawów wtórnych w postaci ścienczenia skóry, rozszerzenia naczyń krwionośnych, a w przypadku dzieci nadmiernego przenikania przez skórę i objawów ogólnoustrojowych, ale jak dodaje terapia zawsze dobierana jest indywidualnie do pacjenta i zasada w przypadku preparatów sterydowych jest taka, że stosujemy je krótko, a potem robimy przerwy. 

Zobacz wideo

Jaki preparat jest dla kogo, musi zdecydować lekarz. Czasami preparaty jedne i drugie mogą być łączone. - Może być tak, że pierwsze 3-4 dni stosujemy steryd, żeby wyciszyć stan zapalny, a potem przechodzimy do inhibitorów kalcyneuryny - podaje przykład dermatolożka. 

Dr Szymańska podkreśliła, że często spotyka się ze "sterydofobią", bo pacjenci boją się tych preparatów. - Mądrze i stosowany pod kontrolą lekarską preparat jest bezpieczny - zapewnia i przypomina, że te preparaty nie mogą być stosowane na twarz ze względu na ryzyko powstania trądziku posterydowego oraz w okolicach fałdów skórnych. 

- W przypadku postaci umiarkowanej do ciężkiej bardzo korzystnie działają leki przeciwhistaminowe, czyli te, które stosujemy w różnego rodzaju uczuleniach - mówi lekarka, dodając, że problemem są nadkażenia, do których czasem dochodzi u osób z AZS, i wtedy należy do leczenia włączyć antybiotyki. 

Właściwe leczenie i  pielęgnacja pomogą wyciszyć chorobę

Dr Elżbieta Szymańska podkreśliła, że AZS nie jest chorobą, którą możemy wyleczyć tak jak anginę. - W przypadku AZS leczymy dany rzut choroby i najważniejszym elementem jest właściwe postępowanie, żeby nie dopuścić do kolejnego pogorszenia.  

- Im bardziej będziemy stosować się do zasad właściwej pielęgnacji i profilaktyki,tym większa szansa, że problem będzie pojawiał się rzadziej i że się wyciszy - podkreśla ekspertka. 

DOSTĘP PREMIUM