Ile nowych zachorowań? Wiceminister ujawnił dane

O 27 tys. 356 nowych zakażeniach koronawirusem poinformował w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Zmarły 502 osoby zakażone COVID-19.
Zobacz wideo

Wiceszef MZ przekazał w Programie 1 Polskiego Radia, że w szpitalach przybywa pacjentów z COVID-19. Obecnie hospitalizowanych jest 21,5 tys. osób. Kraska zaznaczył, że "w statystykach wydaje się pokazywać stabilizacja". - To kolejny dzień, kiedy liczba nowych przypadków nie rośnie z tygodnia na tydzień - podał.

Dzień wcześniej resort zdrowia informował o 29 064 nowych przypadkach koronawirusa. Tydzień temu z kolei zakażeń było o 28 128.

Ostatnio w TOK FK informowaliśmy o postulatach, jakie do rządu wystosowali lekarze zakaźnicy. Chodzi o wprowadzenie przepisów umożliwiających pracodawcom sprawdzenie, czy pracownicy są zaszczepieni. Politycy zapowiadają to od dawna, ale na zapowiedziach się kończy. Lekarze domagają się też wprowadzenia prawa, które ograniczyłoby dostęp osób bez szczepień np. do restauracji, kościołów czy kin. Stanowisko zakaźników poparła Naczelna Rada Lekarska, wskazując, że to wyraźny sygnał, że "dalsza bezczynność władz jest rażącym zaniedbaniem bezpieczeństwa publicznego i zdrowia mieszkańców kraju".

Od 1 grudnia w Polsce obowiązuje "pakiet alertowy". Obejmuje on m.in. zakaz lotów do siedmiu afrykańskich (chodzi o wariant omikron) krajów i zmniejszone limity - w hotelach, sklepach, kinach, siłowniach czy kościołach.

Dr Paweł Grzesiowski w TOK FM przekonywał, że rządzący Polską powinni pójść za przykładem innych krajów europejskich, gdzie wprowadzono ograniczenia w dostępie do usług publicznych dla niezaszczepionych i gdzie wymaga się od pracowników certyfikatów szczepień. - To jest bardzo poważny ruch, który powoduje, że duża część społeczeństwa szczepi się i przez to obniża ryzyko hospitalizacji. A przecież o to chodzi, żeby jak najmniej osób trafiało do szpitali i jak najmniej ludzi umierało - zaznaczył.

DOSTĘP PREMIUM