Ile nowych zachorowań? Minister Niedzielski ujawnił dane

Minionej doby potwierdzono 26 965 zakażeń koronawirusem, a zmarło 470 osób z COVID-19 - poinformował w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.
Zobacz wideo

Piątkowe dane dot. nowych zachorowań na COVID-19 minister zdrowia Adam Niedzielski podał w Polsat News. - Dzisiaj mamy potwierdzonych 26 965 nowych zakażeń koronawirusem. To jest praktycznie ta sama liczba, jaka była w zeszłym tygodniu, to jest mniej więcej o 200 (przypadków) więcej - powiedział.

Dodał, że zmarło 470 osób z COVID-19. - To minimalny wzrost, co znowu potwierdza, że jesteśmy w punkcie apogeum tej fali. Teraz pozostają znaki zapytania, co będzie dalej, czy będziemy obserwowali spadki (zakażeń) i tego mamy nadzieję się spodziewać, czy jednak będziemy mieli do czynienia z takim ustabilizowanym wysokim poziomem i to jest scenariusz nieciekawy - ocenił.

Zapytany, czy w związku z poważną sytuacją pandemiczną w Polsce, powinien być wprowadzony obowiązek szczepień, odpowiedział: "Pewne grupy społeczne powinny podlegać obowiązkowi szczepień: medycy, nauczyciele, służby mundurowe".

"W listopadzie nadumieralność osiągnęła 30 proc."

W ostatnich trzech dniach notowaliśmy ponad 500 zgonów w związku z COVID-19. Zdaniem dr Grzesiowskiego, który był gościem TOK FM, sytuacja jest bardzo poważna. - W listopadzie nadumieralność osiągnęła 30 proc., czyli zmarło o jedną trzecią Polaków więcej, niż w tym miesiącu w latach poprzednich - podał ekspert.

Według niego koszty społeczne takiej liczby zgonów są trudne do policzenia i ich skutki będziemy odczuwać latami. - Jeśli tym śmierciom nie umiemy w tej chwili zapobiec, to bilans np. 200 tys. osób, które odeszły z powodu nowej choroby (a niezależnie od tego 400 tys. ludzi umrze na znane nam wcześniej schorzenia) to ogromny uszczerbek. Odchodzą sprawni ludzie, młodsi i starsi, którzy mogliby jeszcze przysłużyć się społeczeństwu - wskazał ekspert.

DOSTĘP PREMIUM