MZ: Wstrzymujemy wydawanie certyfikatów po dawce przypominającej dla osób zaszczepionych Johnson&Johnson

Po doniesieniach TOK FM Ministerstwo Zdrowia wstrzymuje wydawanie certyfikatów covidowych osobom zaszczepionym jednodawkowym preparatem Johnson&Johnson, które przyjęły dawkę przypominającą przeciwko koronawirusowi. Powodem wstrzymania wydawania certyfikatów jest błąd systemu.
Zobacz wideo

Jak informowało Radio TOK FM - system wydawania certyfikatów covidowych interpretuje dawkę przypominającą jako drugą, a nie - jak powinno być - trzecią, dodatkową - jak ma to miejsce po szczepionkach pozostałych producentów. Dlatego osoby po szczepieniu preparatem Johnson&Johnson mają w certyfikatach informację o przyjęciu dwóch dawek, a co za tym idzie - system traktuje je jak pacjentów, którzy dopiero kończą cykl szczepień dwudawkowym preparatem.

Przez to ich certyfikaty niejako tracą ważność, a ich posiadacze znów muszą czekać 14 dni, aż nabiorą one mocy prawnej. To powoduje, że część osób może mieć problem z wejściem do samolotu czy przekroczeniem granicy.

W piątek resort zdrowia podjął decyzję o czasowym wstrzymaniu wydawania certyfikatów covidowych dla osób zaszczepionych J&J, które przyjęły przypominającą dawkę. - Sytuacja wygląda tak, że po konsultacji z ministrem ds. cyfryzacji podjęliśmy dzisiaj pilną decyzję o wstrzymaniu wystawiania certyfikatów po dawce przypominającej dla pacjentów zaszczepionych szczepionką Johnson&Johnson - poinformował rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Podkreślił, że jest to problem całej Unii Europejskiej, ale minister zdrowia Adam Niedzielski wcześniej sam, uprzedzając Komisję Europejską, zdecydował o przedłużaniu ważności certyfikatów. Teraz się z tego czasowo wycofuje.

Rozwiązanie problemu w ciągu dwóch tygodni

Dodał, że w ciągu dwóch tygodni na Internetowym Koncie Pacjenta każdej osoby zaszczepionej dawką przypominającą będą wygenerowane dwa certyfikaty. - W ciągu dwóch tygodni my, jako Polska, pierwsi wprowadzimy identyfikację po dwóch certyfikatach - poinformował.

Andrusiewicz wyjaśnił, że pacjenci, którzy teraz przyjmą przypominającą dawkę szczepionki Johnson&Johnson, będą posługiwać się starym certyfikatem covidowym. - Wszyscy od dzisiaj będą posługiwać się certyfikatem starym, a w ciągu dwóch tygodni certyfikat nowy trafi na Internetowe Konto Pacjenta - powiedział.

Zaznaczył, że we wtorek podczas pobytu w Brukseli minister zdrowia Adam Niedzielski podczas rozmów z ministrami zdrowia postawi ten temat jako priorytetowy do rozwiązania w najbliższym czasie.

DOSTĘP PREMIUM