Koronawirus w Polsce. Ponad 22 tysiące nowych zakażeń [5 grudnia]

Mamy 22 389 nowych potwierdzonych przypadków zakażenia koronowirusem, a w związku z COVID-19 zmarło 45 osób. Takie dane podał dziś resort zdrowia.
Zobacz wideo

Nowe dane:

W szpitalach przebywa 22 264 pacjentów z COVID-19, w tym 1969 chorych wymaga leczenia przy pomocy respiratorów – poinformowało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia.

Tydzień temu, 28 listopada, w szpitalach było 20 067 chorych z COVID-19, w tym 1816 pod respiratorami. Z kolei rok temu w tym samym czasie, 5 grudnia 2020 r., resort zdrowia informował, że w związku z koronawirusem w szpitalach przebywało 19 895 osób, w tym 1906 pod respiratorem.

W niedzielę ministerstwo przekazało, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 29 688 łóżek i 2681 respiratorów. Resort przekazał ponadto, że na kwarantannie przebywa 684 521 osób. MZ podało też, że wyzdrowiało dotąd 3 142 265 zakażonych.

Koronawirus w Polsce. Bilans zakażeń z ostatnich dni

W sobotę 5 grudnia mieliśmy 25 576 nowych przypadków koronawirusa w naszym kraju. W związku z COVID-19 zmarło 502 osób.

W piątek 3 grudnia resort zdrowia podał, że w Polsce wykryto 26 965 nowych przypadków koronawirusa. W związku z COVID-19 zmarło 470 osób. Dzień wcześniej - w czwartek 2 grudnia - Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 27 356 nowych przypadkach koronawirusa w naszym kraju. W związku z COVID-19 zmarły 502 osoby. 

Z kolei w środę 1 grudnia odnotowano 29 064 zachorowań na koronawirusa. Był to dotychczasowy rekord zakażeń w IV fali pandemii. W związku z COVID-19 zmarło aż 570 osób. We wtorek 30 listopada Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 19 074 nowych zakażeniach. W związku z COVID-19 zmarło 526 osób.

Od 1 grudnia obowiązują nowe obostrzenia

Od 1 grudnia obowiązują nowe obostrzenia epidemiczne. Obejmują one zakaz lotów do siedmiu afrykańskich krajów i zmniejszone limity - w hotelach, sklepach, kinach, siłowniach czy kościołach. Pojawiają się jednak liczne komentarze ekspertów, że środki podejmowane przez rząd w walce z pandemią są niewystarczające.

Swoje postulaty dotyczące egzekwowania obostrzeń przedstawili lekarze zakaźnicy. Chodzi m.in. o wprowadzenie przepisów umożliwiających pracodawcom sprawdzenie, czy pracownicy są zaszczepieni. Lekarze domagają się także wprowadzenia prawa, które ograniczyłoby dostęp osób bez szczepień np. do restauracji, kościołów czy kin. Stanowisko zakaźników poparła Naczelna Rada Lekarska, wskazując, że to wyraźny sygnał, że "dalsza bezczynność władz jest rażącym zaniedbaniem bezpieczeństwa publicznego i zdrowia mieszkańców kraju".

Restauratorzy podzieleni w sprawie certyfikatów

Restauratorzy są podzieleni w sprawie weryfikowania czy ich goście zostali zaszczepieni. Jest obwinianie się o psucie restauracyjnego rynku i oskarżenia o faszyzm.

Agnieszka Małkiewicz, szefowa FOR Solutions w TOK FM prognozowała, że pomimo zażartych dyskusji branżowych, wprowadzenie kontroli dowodów szczepienia nie spotkałoby się ostatecznie z wielkim sprzeciwem. - Chociaż dzisiaj są tacy, którzy krzyczą o selekcji sanitarnej, to można przecież powiedzieć, że na końcu tego wszystkiego jest selekcja naturalna na tych, którzy żyją i na tych, którzy nie żyją - powiedziała Agnieszka Małkiewicz.

W ocenie Małkiewicz nikt nie powinien liczyć na to, że sprawa ograniczenia kontaktów społecznych osób niezaszczepionych załatwi się sama. - W momencie odgórnego ustanowienia prawa, gdy nie oczekuje się tego od restauratorów, wszyscy wiedzą co robić - stwierdziła gościni TOK FM.

Koronawirus w Polsce - prognozy na święta

Zdaniem naukowców z grupy MOCOS przed nami szczyt zapotrzebowania na hospitalizację, który wypaść ma w tygodniu przedświątecznym i w święta.

Także w ocenie prof. Tomasiewicza nie ma co liczyć na "zbyt optymistyczne" święta. - Na Lubelszczyźnie, gdzie liczba zakażeń powinna znacząco spaść, może być spokojniej, ale obawiam się, że w innych regionach zakażeń i hospitalizacji będzie dużo. Dlatego święta w skali kraju chyba zbyt optymistyczne nie będą. Natomiast podobnie jak przed rokiem, już po świętach, w styczniu, sytuacja powinna się uspokoić. Natomiast co będzie na wiosnę? Zobaczymy, jaki będzie rozwój sytuacji z nowym wariantem omikron, jak dużym okaże się zagrożeniem - tłumaczył profesor Krzysztof Tomasiewicz.

Przypomnijmy, że nowy wariant koronawirusa - omikron, został wykryty w Afryce. Pierwsze przypadki zakażeń potwierdzono już w Europie, w tym w Niemczech, Austrii i w Czechach.

TOK FM PREMIUM